EUROPSKA KOMISIJA IZVIJESTILA O DIGITALNOJ KONKURENTNOSTI

U Hrvatskoj 54%, a u EU trećina građana nikada nije bila na internetu

Foto: AFP/Pixsell
U Hrvatskoj 54%, a u EU trećina građana nikada nije bila na internetu
15.01.2010.
u 16:33
Dok u EU širokopojasni internet koristi 49, a u Hrvatskoj samo 27 posto pučanstva, brzi internet ima 88 posto hrvatskih, a 81 posto europskih tvrtka.
Pogledaj originalni članak

Hrvatska zaostaje za zemljama članicama Europske unije u svim vidovima informatičkoga društva osim u uporabi interneta u tvrtkama. Pokazuje to “Europski izvještaj o digitalnoj konkurentnosti – Glavna postignuća strategije i2010 od 2005. do 2009.”, koji je u petak objavila Europska komisija. U njemu su, uz 27 zemalja članica EU, obuhvaćeni još Island, Norveška i Hrvatska.

Dok je na kraju 2008. godine širokopojasnom internetskom DSL tehnologijom bilo pokriveno 92,7 posto ukupnoga pučanstva EU 27, a 76,6 posto seoskih stanovnika, za Hrvatsku ti podaci uopće ne postoje. No dovoljno govori da je u Zagrebu nedavno izgrađeno čitavo stambeno naselje, Sopnica-Jelkovec, bez pristupa širokopojasnome internetu!

Dok u EU širokopojasni internet koristi 49 posto pučanstva, u Hrvatskoj je ga rabi 27 posto. No, brzi internet ima 88 posto hrvatskih tvrtka, a u EU sedam postotnih bodova manje. Svakodnevno je na internetu 43 posto Europljana, a samo 27 posto Hrvata. Nikada se još internetom nije služilo čak 54 posto Hrvata, a 33 posto Europljana.

Elektroničku poštu redovito šalje 53 posto Europljana, a samo 31 posto Hrvata; obavijesti o robama ili uslugama na internetu traži polovica europskih, a trećina hrvatskih stanovnika: vlastiti sadržaj na internet stavlja 11 posto Europljana, a šest posto Hrvata; robe ili usluge za osobnu uporabu internetom naručuje 32 posto Europljana, a sedam posto Hrvata: prodaje ih, pak, 10 posto Europljana, a četiri posto Hrvata.

Hrvatskih građana koji na internetu čitaju dnevne novine je, međutim 28 posto, tri postotna boda više od prosjeka EU 27. Internetsko bankarstvo koristi 29 posto građana EU, a samo 13 posto hrvatskih.

Dok je u EU 72 posto svih temeljnih usluga javne uprave, te 51 posto takvih usluga koje su namijenjene građanima dostupno na internetu, za Hrvatsku ti podaci uopće ne postoje.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

ZG
zg2012
16:47 15.01.2010.

Sopnica-Jelkovec, kaj bi Vi, Internet? To nije za poštene Hrvate, oni delaju kao konji!

OB
-obrisani-
17:05 15.01.2010.

A sto drugo ocekivati od zemlje gdje je 60% ljudi nepismeno? PLJUC!

OB
-obrisani-
17:25 15.01.2010.

tito - never, nemoj više čitat te beogradske novine, pobrkao si, to su njihove szatistike za pašaluk a u zagrebu je malko bolje 55% nepismenih, na razini države, ipak se stanje malo popravlja jer svi seljaci imaju osnovnu...