luka Gruž

U Dubrovnik uplovio ''najljepši brod na svijetu''

Foto: DPA/PIXSELL
brod Amerigo Vespucci
Foto: DPA/PIXSELL
brod Amerigo Vespucci
Foto: DPA/PIXSELL
brod Amerigo Vespucci
Foto: DPA/PIXSELL
brod Amerigo Vespucci
26.05.2016.
u 17:33
Riječ je o povijesno najznačajnijem brodu talijanske Ratne Mornarice koji će u hrvatskoj luci ostati do 29. svibnja.
Pogledaj originalni članak

 ''Najljepši brod na svijetu'', talijanski školski brod ''Amerigo Vespucci'' uplovio je u četvrtak u dubrovačku luku Gruž.

Nakon dugog razdoblja mirovanja radi važnih radova na osuvremenjavanju, u Dubrovnik je uplovio u sedmoj etapi svoje pomorske misije u čast 85. godišnjice. Riječ je o povijesno najznačajnijem brodu talijanske Ratne Mornarice koji će u hrvatskoj luci ostati do 29. svibnja.

Školski brod Amerigo Vespucci porinut je 22. veljače 1931.u Castellamare di Stabia te je i danas u službi obučavanja kadeta Akademije iz Livorna. Dug je 101 metar, širok 15,5 metara s gazom od 7,3 metra i nosivošću od približno 4.000 tona, a poznat je kao ''najljepši brod na svijetu''. Kako napominju iz Talijanskog veleposlanstva, od početka svog postojanja brod je gotovo svake godine služio za obuku uglavnom za kadete Pomorske Akademije, ali i za polaznike Pomorskog Učilišta, današnje Vojne Pomorske škole ''Francesco Morosin''.

Osim brojnih kraćih plovidbi Sredozemljem, uglavnom u proljeće ili jesen, od 1931. do 2013. ''Amerigo Vespucci'' je ostvario čak 79 obrazovnih misija čiji su korisnici bili polaznici 1. klase Pomorske Akademije u Livornu, od kojih 42 u Sjevernoj Europi, 23 na Sredozemlju, četiri na istočnom Atlantiku, sedam u Sjevernoj Americi, jedna u Južnoj Americi te dvije u sklopu jedinog oplovljavanja zemaljske kugle, koje se odvijalo od svibnja 2002. do rujna 2003. godine, razdoblja u kojem je brod sudjelovao u aktivnostima vezanim uz ''America's Cup'' 2003. godine na Novom Zelandu.

Na brodu Vespucci je nedavno izvršeno osuvremenjavanje brodskog operativnog kapaciteta te osobito prilagodba logističkog smještaja u skladu sa standardima suvremenog života. Zamijenjen je motor i električni generator, a dodan je novi propeler te novi sustavi platformi, učinkovitiji i strogo usmjeren na zaštitu okoliša.

>>Postaje atrakcija: Pogledajte kako je potopljen Titov brod 'Vis'

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

CU
cungalunga
18:23 26.05.2016.

Biser za biser

MX
Mister X
19:31 26.05.2016.

Da mi imamo more znanje ljude volju mogli bi nešto na vesla starinsko da naparavimo ali mi ulažemo u pametnije stvari svoju lovu jaku valutu kunu kao na primjer let u svemir ili letilice za Mars..

HH
helgin@hogar
08:06 27.05.2016.

fotograf je sigurno stalno zaposlen u styriji... slike su mu da nemos nis vidjet.. samo detalji