danas u večernjem

Treba li i u Hrvatskoj objavljivati iznose plaća i u privatnom sektoru?

Foto: VL
naslovnica
03.09.2014., Zagreb - U prostorijama HUP-a odzan je Skup o konkurentnosti. Kresimir Sever, Ivica Mudrinic. Photo: Zarko Basic/PIXiSELL
03.03.2015.
u 00:02
Objava plaće u Njemačkoj proizlazi iz Zakona o jednakosti plaća za muškarce i žene, što je u Hrvatskoj obveza, ali se i dalje ne poštuje svugdje
Pogledaj originalni članak

Treba sve biti transparentno i trebalo bi objavljivati plaće, ali... Otprilike tako glasi odgovor naših sugovornika na pitanje kako gledaju na plan Njemačke da Zakonom o izjednačavanju plaća muškaraca i žena uvede i obvezu poslodavcima da sve plaće moraju biti javne, bez obzira na to govori li se o javnom ili privatnom sektoru, kompanijama ili obrtnicima.

Sama bit tog njemačkog zakona u pripremi – izjednačavanje plaća – kod nas je već zakonska obveza, s obzirom na to da i Zakon o radu i Zakon o ravnopravnosti spolova propisuju da muškarci i žene moraju biti "jednako plaćeni za jednak rad i rad jednake vrijednosti".

Doduše, hrvatska zbilja obično je daleko od onoga što zakoni propisuju, pa kao i u drugim slučajevima, ono što zakon lijepo propisuje, mnogi ne poštuju.

>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od utorka ili prelistajte u e-izdanju Večernjeg lista

>>Minimalna plaća u Luksemburgu 1923 eura. Evo koliko je u Hrvatskoj!

Foto: VL

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

NV
novo vriijeme
22:14 02.03.2015.

Trebaju ako primaju poticaje od države ili im je država garantira za kredite. Trebaju i ako ne plaćaju na vrijeme obaveze .

BA
bajo2
22:00 02.03.2015.

sta ima privatni sektor sa time.pa na zapadu,kada radis u jednm poduzecu,firmi,ili kako se to zove.ne zna nitko ko koliko zaradjuje od radnika.niti se o tome prica ,niti tko koga pita.koliko si sposoban dogovaras placu direktno sa sefom,ili mjenjas poduzece ako ti se cini da radis vise nego sto si placen.radnik ucjenjuje sefa,da i to ima ako netko nije znao!

Avatar Čitatelj300
Čitatelj300
22:06 02.03.2015.

E da! Ali u Njemačkoj privatni sektor ima 2x više nego javni sektor i tamo tko hoće zaradit pare radi za privatnika i zato je sad to njima neki "tabu" kod nas bi to samo pokazalo koliko je dobar život na državnoj grbači i da kod privatnika radiš duplo više za duplo manju plaću. Usporedba sa Njemačkom mi je tragikomična.