Razlog za zabrinutost

Tempirana bomba: milijuni mladih Kineza s diplomama nemaju posao

Foto: Zhang Ailin/XINHUA
Tempirana bomba: milijuni mladih Kineza s diplomama nemaju posao
06.11.2023.
u 11:15
Kineske vlasti u nezadovoljnim mladima vide destabilizacijski faktor, a profesor na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti Kristijan Kotarski današnji kineski sustav opisuje kao digitalni autoritarizam.

Ovih dana Kina se ponovno suočava s nezadovoljstvom mladih. Prema službenim podacima, nezaposlenost mladih Kineza u dobi od 16 do 24 godine dosegnula je rekordnih 21,3 posto, što je izazvalo šok u Kini i svijetu, s obzirom na to da globalno gospodarstvo ovisi o Kini. Kineske vlasti odgovorile su na krizu tipično – zabranom objavljivanja podataka o nezaposlenosti mladih u urbanim sredinama. Ono što je u liberalnim demokratskim društvima nezamislivo, u Kini je uobičajeno. Kina je jednopartijska autoritarna država u kojoj režim kontrolira sve društvene procese, a cenzura je u Kini uobičajeno i dopušteno sredstvo održavanja partijskog monopola. Današnja Kina predstavlja suvremeni autoritarni režim na najvišoj razini, s najnaprednijim sustavom nadzora stanovništva u povijesti. Današnji režim ima veću mogućnost kontrole građana, zbog tehnološkog napretka nego što ga je imao diktatorski režim u vrijeme Mao Ce-tunga. Zbog toga profesor na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti Kristijan Kotarski kaže za Večernji list da je današnji kineski sustav možda najbolje opisati kao digitalni autoritarizam.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

PRVI HRVATSKI HUMANOIDNI ROBOT

VIDEO Robot Rinno: Ja sam iz Imotskog, a sada sam stacioniran u Zagrebu. Kaj oćeš da ti nekaj velim na zagrebačkom?

On zna svaki recept na svijetu, bez problema može kuhati. Može također nositi vreće s građevinskom šutom, može i graditi zidove, postavljati pločice, pakirati pakete te pružiti utjehu razgovorom. Čak može i potapšati po ramenu za utjehu. Usto, može raditi 0 – 24, čak i sam sebi mijenja baterije svaka četiri sata. Osmislio ga je, u potpunosti, inovator Mario Ljubičić

Ključne riječi


Komentari 2

CR
CryptoKarma
15:34 06.11.2023.

Vec sada ti mladi ljudi cine vecinu izbjeglica na Mexico-SAD granici a ne Latinci iz juzne Amerike. Valjda dolaze nadajuci da naprave multipolarni svjet i to brisat ulice i perajuci posude i raznoraznih poslova koji Amerikanci ne vole radit.

Avatar Idler
Idler
14:34 06.11.2023.

Nek dojdeju sim, fali zidara, keramičara...