Kolumna

Svijet se mobilizirao zbog invazije na Ukrajinu. Zašto nama nisu tako pomogli tijekom Domovinskog rata?

Foto: DPA/Pixsell
Svijet se mobilizirao zbog invazije na Ukrajinu. Zašto nama nisu tako pomogli tijekom Domovinskog rata?
16.04.2022.
u 20:14
Ne trebamo nikad zaboraviti tekstove koje je pisao Johann Georg Reissmüller u FAZ-u ili urednički komentar NYT-a od 22. studenoga 1991., koji počinje riječima: "Uz Guernicu, Coventry, Staljingrad i Dresden svijet može sada dodati Vukovar i Dubrovnik"

Zašto svijet nije reagirao i zaustavio velikosrpsku agresiju na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu onako kako sada reagira na sličnu agresiju Rusije na Ukrajinu, ali s puno većim geostrateškim ulozima? To pitanje postavlja i britanski novinar Ed Vulliamy u Guardianu, u komentaru pod naslovom "Ukrajina je važna, ali isto tako je bila i Bosna prije 30 godina; gdje su tada bili prosvjedi?"

Prosvjedi u smislu: gdje je tada bila duboka solidarnost (za razliku od indiferentnosti, s iznimkom Njemačke) i gdje je tada bila mobilizacija zapada u oružanoj pomoći žrtvama agresije (za razliku od embarga na oružje). Pitanje je kompleksno, za mnoge i bolno, ali pokušajmo dati odgovor na njega. Prvo, Rusija kao nuklearna sila nije usporediva sa Srbijom i bivšom JNA.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.



Komentari 32

DU
Deleted user
20:37 16.04.2022.

Kako će ti pomoć kad ti i”tvoj”Budo Lončarodmaže..

NV
novo vriijeme
22:52 16.04.2022.

Zato jer ih zanima sam plin i nafta. Da plinovod ide preko Hrvatske i nama bi pomogli.

TA
tabula
23:43 16.04.2022.

Vidim ovdje gomilu "patriota". Ne vole oni ni Ukrajinu, ali im je dobro došla za slamanje Rusije, što im neće uspjeti. A što nama nisu pomogli? Ne da nam nisu pomogli, nego su nas s planom Z4 htjeli bukvalno uništiti, uveli su nam embargo na oružje da se goloruki borimo, pred BLukom su zaustavili napredovanje HV i HVO pod prijetnjom bombardiranjem. I ja da ih volim i da im vjerujem? Gdje su god došli tu sreće više nije bilo. Čak ih ni ne mrzim, ali daleko im kuća.