'VIRUS ĆE OSTATI'

Švicarska priznala pogreške tijekom prvog vala epidemije: Bili smo preoptimistični

Foto: Glories Francois/ABACA/PIXSELL
Protective masks are obligatory in the famous ski resort Gstaad
Foto: Lafargue Raphael/ABACA/PIXSELL
Swiss Ski Station During Covid-19 Pandemic - Verbier
Foto: EXPA/PIXSELL
THEMENBILD, Winter in der Schweiz
26.12.2020.
u 21:18
Švicarska, zemlja s 8,6 milijuna stanovnika, sada dnevno ima oko 5000 novih slučajeva zaraze koronavirusom i oko stotinu smrtnih slučajeva
Pogledaj originalni članak

Švicarski ministar zdravstva Alain Berset priznao je u subotu da je švicarska vlada bila pretjerano optimistična nakon prvog vala epidemije covida-19 kada je odlučila ublažiti restriktivne mjere, što je u drugome valu rezultiralo jednom od najviših stopa slučajeva zaraze u Europi.

"Ljetos, pri kraju prvog vala, imali smo osjećaj da je najgore prošlo, a to je bila jedna od najvećih pogrešaka", rekao je ministar za televiziju SRF. Nakon tog prvog vala, "bili smo preoptimistični jer smo pomislili da bismo u jesen mogli ponovno nastaviti s velikim događanjima", poput nogometnih utakmica i hokeja na ledu.

"No ono najgore u upravljanju nekom krizom je blokirati se i ne raditi ništa. Pogriješite li, jedno je jasno - to morate ispraviti što je brže moguće", kazao je Berset, ocijenivši da se novoga koronavirusa nećemo tako skoro riješiti. "Mislim da će virus ostati cirkulirati unatoč cjepivima i lijekovima", rekao je. 

Za vrijeme prvoga vala u ožujku Švicarska nije bila toliko snažno pogođena epidemijom poput ostalih europskih zemalja i nije uvela jako stroge restrikcijske mjere, a potom ih je počela postupno ublažavati. 

No nakon samo tri nova slučaja evidentirana 1. lipnja, epidemija se u listopadu naglo razbuktala, a broj novih slučajeva zaraze, hospitaliziranih i smrtnih slučajeva udvostručavao se iz tjedna u tjedan.

Švicarska, zemlja s 8,6 milijuna stanovnika, sada dnevno ima oko 5000 novih slučajeva zaraze koronavirusom i oko stotinu smrtnih slučajeva.

"Put koji je izabrala Švicarska ima svoju cijenu. Zahtijeva individualnu odgovornost, razum i dugoročnu viziju. Ako ni to ne bude funkcioniralo, morat ćemo pooštriti mjere", istaknuo je ministar.

Kampanja cijepljenja protiv covida-19 u Švicarskoj je počela u srijedu, četiri dana nakon što su vlasti odobrile cjepivo tvrtki Pfizer/BioNTech.

Berset je pozvao na jačanje suradnje međunarodnih organizacija koje se bave krizom, posebno Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) čiji je rad oštro kritizirao američki predsjednik u odlasku Donald Trump.

Berset smatra da bi bez djelovanja WHO-a, današnja situacija s pandemijom bila puno lošija. 

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

ST
stefj
21:31 26.12.2020.

Brojke u Švicarskoj ne rastu već stagniraju. Problem je što ne padaju. Imali su vrh krajem listopada, nekih 10.000 novozaraženih dnevno, od tada su se brojke prepolovile i stagniraju... I ne, nema mjera, ljudi su poprilično protiv njih...

ZB
Zoki-Bijela
22:05 26.12.2020.

Sta kaze Penelopea na ovo

DU
Deleted user
21:35 26.12.2020.

Sta kaze penelopa na to?