Dan nestalih osoba

Svaka informacija o nestaloj osobi je 'zlata vrijedna'

Foto: ilustracija
Svaka informacija o nestaloj osobi je 'zlata vrijedna'
29.08.2014.
u 14:53
Obveza je svih, i pravna i moralna, pomoći obiteljima u traganju za njihovim najbližima koji su nestali
Pogledaj originalni članak

Na području PU primorsko goranske u osam mjeseci nestalo je 212 osoba, a pronađeno 209 nestalih. Trenutno se kao nestala vodi 71 osoba, od kojih je njih devetoro nestalo tijekom Domovinskog rata  

Obveza je svih, i pravna i moralna, pomoći obiteljima u traganju za njihovim najbližima koji su nestali, podsjetili su na današnjoj konferenciji za novinare u Informativnom centru za prevenciju  kriminaliteta na području grada Rijeke, predstavnici službi koje tragaju za nestalima: policije, Državne uprave za zaštitu i spašavanje, GSS-a, Crvenog križa.  

U pronalasku nestalih osoba značajan je doprinos MUP-a koji putem posebne Nacionalne evidencije nestalih osoba - NENO – objavljuje profile nestalih s područja Hrvatske za kojima traga policija. Na području PU primorsko-goranske u osam mjeseci ove godine nestalo je 212, a pronađeno 209 osoba, dok su u istom razdoblju prošle godine nestale 182, a pronađena 181 osoba. Najstariji nestanak osobe na ovom području datira iz 1982. godine, a trenutno se u  PU primorsko-goranskoj 71 osoba vodi kao nestala,  od kojih je njih devetoro  nestalo tijekom Domovinskog rata.

- Nestale osobe su osobe čiji se nestanak prijavi policiji, osobe koje su se udaljile iz prebivališta ili boravišta protiv svoje volje ili svojom voljom. Svaka osoba može prijaviti nestanak ako postoji opravdana opasnost da se toj osobi nešto dogodilo ili je zabrinuta za zdravlje i život te osobe – rekao je Pero Kordić, voditelj Odjela kriminalističkih evidencija Policijske uprave primorsko-goranske na današnjoj konferenciji za novinare organiziranoj  uoči sutrašnjeg Međunarodnog dana nestalih osoba kako bi se aktualiziralo rasvjetljavanje slučajeva nestalih osoba i javnosti poručilo  kolika je vrijednost svake informacije o nestaloj osobi.  

Iskustvo policije pokazuje da znatan broj ljudi nestaje dragovoljno iz različitih razloga, poput bijega od obitelji ili odgojnog doma, narušenih obiteljskih i partnerskih odnosa, financijskih problema, zdravstvenih ustanova, dok su neki žrtve prirodnih nepogoda ili nesreća, no policija, naglasio je Kordić, bez obzira na moguće razloge nestanka neke osobe svakoj prijavi  pristupa na isti način te poduzima sve mjere kako bi nestalu osobu pronašla.

Crveni križ koji ima vrlo dugu tradiciju traganja, rekla je Kim Anić, predsjednica Gradskog društva Crvenog križa Rijeka,  svoja saznanja i informacije prosljeđuje nadležnima za provjeru i traganje na terenu, a osobito su važne , istakla je K. Anić, preventivne aktivnosti u spriječavanju trgovanja ljudima.

>> Tijekom proteklih sedam dana nestalo devet osoba

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.