AKCIJA EPPO U ITALIJI

Sud zabranio konzultantskoj tvrtki da posluje s Lombardijom: Varali za poslove vrijedne 15 milijuna eura

Foto: Maule Maurizio/ABACA/PIXSELL
Carabinieri Station Shut Over Torture Claims - Italy
Foto: MURAD SEZER/REUTERS
Members of the Carabinieri stand guard near St. Peter's Square at the Vatican, as seen from Rome
Foto: CARABINIERI/REUTERS, Ilustracija
Carabinieri police arrive at Matteo Messina Denaro's hideout in Sicily
30.01.2026.
u 09:02
Za sada se osam osoba, menadžera i zaposlenika sumnjiči za namještanje natječaja i prevare u nabavi te je protiv njih pokrenuta istraga.
Pogledaj originalni članak

Na zahtjev Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) u Milanu, tamošnji sud je velikoj međunarodnoj konzultantskoj tvrtki izdao mjeru opreza kojom joj se zabranjuje sklapanje ugovora s Regijom Lombardija. Naime, tijekom istrage koja je pokrenuta zbog sumnje u moguće koruptivne radnje prikupljeni su dokazi iz kojih proizlazi da je spomenutoj konzultantskoj tvrtki Regija Lombardija nezakonito dodijelila najmanje 15 natječaja vrijednih ukupno oko 15 milijuna eura. Natječaji su se odnosili na pružanje usluga oko upravljanja sredstvima financiranim iz Europskog socijalnog fonda (ESF) i Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF od 2018. do 2025.

Za sada se osam osoba, menadžera i zaposlenika sumnjiči za namještanje natječaja i prevare u nabavi te je protiv njih pokrenuta istraga. Tijekom istrage otkriveno je i kako je prijevarna shema funkcionirala. Sumnja se da je natječaj namješten vezano za sastav radnih timova jer se u njemu zahtijevalo da osoblje koje će raditi na tim projektima ima određene vještine i znanja te da imaju iskustvo. EPPO sumnja da je konzultantska tvrtka, kako bi ispunila te uvjete, namjerno u stručne timove uključila starije, visokorangirane stručnjake iako su znali da te osobe nikada nisu obavljale tražene usluge ili su radili samo zanemariv broj sati.

Kako bi osigurala da im se isplati novac konzultantska tvrtka je potom Regiji Lombardija podnosila periodična izvješća u kojima su bile opće informacije te u kojima se lažno navodilo da su svi navedeni članovi tima u potpunosti obavili sve što im je bilo zadano. Tvrtki je odlukom suda zabranjeno daljnje poslovanje s Regijom Lombardijom, a od 6,8 milijuna eura koliko im je bilo plaćeno za ove namještene poslove, na račun suda su već deponirali tri milijuna eura. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.