VEČERNJI DOZNAJE

Srbija nam odbija vratiti arhivu iz NDH, a sad ju je dala Izraelu

Foto: Newscom/PIXSELL
Srbija nam odbija vratiti arhivu iz NDH, a sad ju je dala Izraelu
10.02.2022.
u 06:36
Riječ je o arhivskoj građi premještenoj s područja Republike Hrvatske i obuhvaćenoj hrvatskim zahtjevom za povrat iz 2006. Hrvatska je Srbiji poslala prosvjednu notu

Hrvatska traži od Srbije da joj preda svu arhivsku građu koja Zagrebu pripada, a koju Beograd ne vraća unatoč tome što je potpisao sporazum o sukcesiji. Također, traži od Srbije da joj preda i građu s diska koju je Srbija predala Izraelu i u kojoj je, prema priopćenju srbijanskog Ministarstva obrane, građa o stradanjima Židova u NDH. Dok se ne obavi fizički povrat izvornika, Hrvatska zahtijeva hitnu dostavu dosad digitalizirane preslike arhivske građe.

Problem arhiva može zaustaviti srbijanski put prema EU budući da je u sklopu pregovora Srbije koji određuju okvir i uvjete za pristupne pregovore utvrđena obveza Beograda prema poštivanju i ispunjavanju međunarodnih ugovora koji su za Srbiju na snazi te je posebno izdvojen sporazum o pitanjima sukcesije. Ukratko: odbijanjem da vrati arhivsku građu Hrvatskoj, Srbija ne ispunjava uvjete u pregovorima s EU.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

Marijana Rudan

Smatrali su nas teroristima: Film o političkom progonu Hrvata u Australiji 70-ih kandidat je za Oscara

Tijekom pandemijskog lockdowna Marijani Rudan je prišla mlada glumica Kat Dominis i podijelila s njom ideju za kratki film inspiriran stvarnim iskustvima hrvatskih migranata u Australiji 70-ih godina. Iz tog početnog koncepta razvila se snažna autorska suradnja: dvije žene, dvije perspektive, jedna priča koja je dugo čekala da bude ispričana. Rezultat je “Unspoken” (“Neizrečeno”) – umjetnički dojmljiv, emotivno pulsirajući film koji spaja dokumentarističku istinu i obiteljsku dramu. Nastao iz skromnog budžeta, ali neizmjerne strasti, film je ubrzo osvojio svijet.

Ključne riječi


Komentari 169

DI
Diesel
06:49 10.02.2022.

Srbija kao i uvjek, vjecni faktor nestabilnosti.

BP
Besposlen pop
08:09 10.02.2022.

Teško mi je i povjerovati da srpska država krade i laže

DU
Deleted user
07:42 10.02.2022.

odlicno. samo mirne glave, doci ce nama na stol srpski zahtjev za ulazak u europsku uniju - pasaluk ce tada konacno biti dotucen do gleznjeva.