Umjetna inteligencija

Stiže kontroverzni zakon za huligane? Europa na nogama, traje žestoka rasprava, ako ovo prođe, nogomet više neće biti isti

Foto: PIXSELL
Stiže kontroverzni zakon za huligane? Europa na nogama, traje žestoka rasprava, ako ovo prođe, nogomet više neće biti isti
05.06.2022.
u 13:24
O zakonu koji bi trebao vrijediti na području svih članica EU trenutačno se žestoko raspravlja u Europskom parlamentu. Koliko tehnologija prepoznavanja lica zadire u privatnost, treba li i koliko biti iznimki i kako takvu tehnologiju treba nadzirati, glavne su teme oko kojih se zastupnici pokušavaju usuglasiti.

Može li moderna tehnologija pomoći u održavanju reda i mira a da pritom građanima ne bude uskraćeno pravo privatnosti. Upravo o odredbama zakona o umjetnoj inteligenciji žustro se raspravljalo protekli tjedan u Europskom parlamentu. I dok jedni žele što više ograničiti upotrebu tehnologije prepoznavanja lica i ostale biometrijske alate umjetne inteligencije, drugi pak, u ime inovativnog razvoja zagovaraju liberalniji pristup, no jedni i drugi se slažu da treba uspostaviti jak nadzor nad aplikacijama i servisima koji je upotrebljavaju.

No, dok parlamentarci teoretiziraju, nakon što je Francuska imala velikih problema s nogometnim navijačima za nedavno održanog finala Lige prvaka, Christian Estrosi, gradonačelnik Nice, ima radikalniji i vrlo praktičan razlog za ponovno oživljavanje rasprave o primjeni tehnologije prepoznavanja lica za koju vjeruje da bi mogla pomoći da se neredi spriječe. Naime, finalna utakmica Lige prvaka između Liverpoola i madridskog Reala u Parizu, za početak, kasnila je gotovo sat vremena zbog gužve koju su prouzročili navijači. A nakon utakmice je na ulicama Pariza zavladalo pravo ratno stanje.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

PRVI HRVATSKI HUMANOIDNI ROBOT

VIDEO Robot Rinno: Ja sam iz Imotskog, a sada sam stacioniran u Zagrebu. Kaj oćeš da ti nekaj velim na zagrebačkom?

On zna svaki recept na svijetu, bez problema može kuhati. Može također nositi vreće s građevinskom šutom, može i graditi zidove, postavljati pločice, pakirati pakete te pružiti utjehu razgovorom. Čak može i potapšati po ramenu za utjehu. Usto, može raditi 0 – 24, čak i sam sebi mijenja baterije svaka četiri sata. Osmislio ga je, u potpunosti, inovator Mario Ljubičić



Komentari 45

MA
Marko1337
13:31 05.06.2022.

Svakakvu tehnologiju treba primjeniti da se kukavice ne mogu skrivati iza kapuljača i ugrožavati ljude i okolinu.

IP
info_punkt
13:58 05.06.2022.

ako je smisao nogometa divljanje pijane rulje, fizičko nasilje i devastacija imovine, onda slobodno neka izgubi smisao.

Avatar NasaPosla
NasaPosla
14:09 05.06.2022.

Bakljadu treba legalizirati,a sve ostalo (petarde,topovski udar,...) oštro sankconirati.Blokiranje autoputa,nisam mogao ni sanjati.Za takav prekršaj treba uvesti dugogodišnje zatvorske kazne,te naplatu cestarine (onoliko novca,koliki je prosjek naplate u spomenuto vrijeme) za vrijeme zastoja,navijačkoj udruzi.