LOV NA FARMACEUTE

Slovenci žele Plivine radnike

19.01.2009.
u 19:25
Pogledaj originalni članak

Svi će Plivini radnici i farmaceutski stručnjaci koji ovog proljeća od zagrebačkog farmaceuta dobiju otkaz novi posao s lakoćom naći u slovenskim farmaceutskim tvrtkama. Za zapošljavanje su Plivinih radnika itekako zainteresirani u najvećoj slovenskoj farmaceutskoj tvrtki Krki iz Novog Mesta, a najnovija se zbivanja u Plivi povezana s najavljenom racionalizacijom njezina poslovanja vrlo pozorno prate i u ljubljanskom Leku.

Stotine otkaza
Nakon što je izraelska Teva preuzela američki Barr i time pod svoj krov dobila zagrebačku Plivu, u Sloveniji se počelo govoriti da će u sklopu racionalizacije poslovanja Pliva do konca ožujka sastaviti popis mjera među kojima će biti otpuštanja radnika ali i ukidanja pojedinih proizvodnih programa.

Pliva: Preuranjena nagađanja

Sindikat: Nema viška stručnjaka

S obzirom na te informacije vodeći je slovenski poslovni dnevnik Finance provjerio kako se na najavljene promjene u poslovanju Plive pripremaju slovenski farmaceuti. Pozivajući se na neslužbene informacije list tvrdi da će Teva među prvima otpustiti više stotina zaposlenika na područjima globalnih funkcija financija, nabave i licenciranja koji su u Plivi radili za potrebe svog američkog vlasnika u Europi.

Teva je, za razliku od Barra, odmah nakon preuzimanja počela raditi na ocjeni uspješnosti pojedinih sektora, a ta bi ocjena, prema pisanju Financa, trebala biti završena do konca ožujka i tada će već biti poznati konkretniji koraci Izraelaca.

Da će otpušteni Plivini radnici biti sa zadovoljstvom primljeni u Novom Mestu, šezdesetak kilometara udaljenom od Zagreba, s kojim je središte slovenske farmaceutske industrije povezan autocestom, potvrdio je predsjednik uprave Krke Jože Colarič. U prvom bi se valu otpuštanja početkom proljeća trebalo naći 100 Plivinih radnika, a Krka će ove godine otvoriti 450 novih radnih mjesta i zaposliti isto toliko radnika.

Lek suzdržan
Na mogućnost zapošljavanja Plivinih radnika nešto suzdržanije gledaju u ljubljanskom Leku. No najavljena će se zbivanja u Plivi pratiti pozorno.

Slovenske su tvrtke zainteresirane uglavnom za zapošljavanje otpuštenih zaposlenika, ali ne i za preuzimanje Plivinih proizvodnih programa.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr