obrana teritorija

Skupština Kosova usvojila zakone vezane uz formiranje vojske

Foto: LAURA HASANI/REUTERS/PIXSELL
Skupština Kosova usvojila zakone vezane uz formiranje vojske
14.12.2018.
u 12:55
Srpska lista, čiji zastupnici su bojkotirali sjednicu kosovskog parlamenta, priopćili su da ne priznaju usvojene zakone i da je Priština tom odlukom 'pucala u mir'
Pogledaj originalni članak

Skupština Kosova usvojila je u petak zakone koji će omogućiti transformiranje Sigurnosnih snaga Kosova (KBS) u vojsku Kosova, što službeni Beograd smatra kršenjem međunarodnih akata i Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti UN iz 1999. godine i Ustava Kosova, a politički predstavnici kosovskih Srba poručuju da ih ne priznaju.

Zastupnici u kosovskom parlamentu izglasali su zakon o sigurnosnim snagama Kosova, zakon o ministarstvu obrane Kosova, kao i zakon o službi u sigurnosnim snagama Kosova, kojima se stvaraju uvjeti za transformiranje KBS u vojsku Kosova.

U tekstu zakona o sigurnosnim snagama Kosova se navodi kako "snage sigurnosti Kosova štite suverenitet i teritorijalni integritet, građane, imovinu i interese Republike Kosovo", što je, kako prenosi Tanjug, tekst usklađen s preporukama Europske komisije. U zakonu također stoji kako su "kosovske sigurnosne snage multietničke vojne snage, profesionalne, naoružane i ovlaštene služiti u zemlji i inozemstvu, u skladu s ustavnim i zakonskim mandatom".  

Srpska lista, čiji zastupnici su bojkotirali sjednicu kosovskog parlamenta, priopćili su da ne priznaju usvojene zakone i da je Priština tom odlukom "pucala u mir", a građane je pozvala na mir i suzdržanost i zatražila da ne nasjedaju na provokacije.

Predstavnici Srpske liste su na tiskovnoj konferenciji u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice poručili su da je KFOR "jedina oružana snaga" koja može doći na sjever Kosova, većinski naseljen Srbima.

Ustav Kosova predviđa da je za odluku o formiranju vojske neophodna i suglasnost srpskih političkih predstavnika.

Prilikom usvajanja zakona u parlamentu je istaknuto kako će formiranjem kosovske vojske "biti zaokružena kosovska neovisnost" te da nije riječ o stvaranju etničke vojske, a zapovjednik kosovskih sigurnosnih snaga Rahman Rama rekao je za prištinski list "Zeri" kako će kosovska vojska služiti svim građanima i da će imati mandat izlaziti i na "sjever zemlje".

Glavni tajnik NATO Jens Stoltenberg poručio je početkom prosinca poslije ministarskog sastanka tog vojnog saveza da "nije pravi trenutak" za formiranje vojske Kosova. Srbijanske agencije pak navode kako, unatoč protivljenju NATO-a, potporu formiranju vojske daju SAD i Velika Britanija.

Foto: YVES HERMAN/REUTERS/PIXSELL
Jens Stoltenberg

Zbog tenzija zbog današnje sjednice kosovskog parlamenta KFOR je u petak ujutro rasporedio više oklopnih vozila, džipova i ambulantnih vozila austrijskog kontingenta, a u sjevernom dijelu pojačano je prisustvo pripadnika Kosovske policije.

Građani sjevernog dijela Kosovske Mitrovice postavili su zastave Srbije na skoro svim lokalima, prodavaonicama, ugostiteljskim objektima te na prozorima i terasama stanova i kuća.

To je, kako su naveli, njihov "odgovor na najavu formiranja vojske Kosova" te na zastave SAD-a, koje su istaknute u Prištini i diljem Kosova južno od rijeke Ibar.

NATO će, nakon odluke o vojsci, razmotriti razinu angažmana na Kosovu

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izrazio je u petak razočaranost kosovskom odlukom da svoje sigurnosne snage transformira u vojsku Kosova te je najavio kako će Sjevernoatlantski savez preispitati razinu suradnje s Kosovom.    

"Žao mi je što je ova odluka donesena unatoč zabrinutosti koju je iskazao NATO", kazao je Stoltenberg.

"NATO podupire razvoj kosovskih sigurnosnih snaga u njihovom postojećem mandatu. S promjenom mandata, Sjevernoatlantsko vijeće sada mora preispitati razinu NATO-ova angažmana s kosovskim sigurnosnim snagama", istaknuo je Stoltenberg.

Glavni tajnik NATO-a je također kazao da NATO "ostaje privržen, putem KFOR-a (mirovnih snaga prisutnih na Kosovu), stvaranju sigurnog okruženja na Kosovu". 

>> Pogledajte video vojne vježbe hrvatskih MiG-ova i Eurofightera britanskog RAF-a

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 26

Avatar Trica
Trica
16:00 14.12.2018.

Sad će kosovo dobiti F-16 od Izraela u pola cijene :)) Jedino će da im fale " piljoti", a to bi mogli da uvezu iz Hrvatske, jer kakva je situacija Hrvati nemaju čime da " piljotiraju":))

Avatar TheJack
TheJack
17:29 14.12.2018.

Pobuna u Hrvatskoj se zove terorizam, sto je apsolutno tocno, dok se u Srbiji zove borba za slobodu, te sukladno humanistickoj povijesti hrvata, zdusno podupire. E, pa dragi moji, i vasi su ocevi izdvajali silne milijune za SAP Kosovo, a na albancima je bilo, samo doci i namnoziti se. Sada, kada su samostalni, mislim da je vrijeme podvuci crtu, te vidjeti kolika je to suma. Ako ne priznaju ondasnju drzavu, onda su i zakoni nistavni, te "pomoc" postaje dug.

Avatar nekakav
nekakav
13:21 14.12.2018.

nato je žalostan i razmotriti će.. znači, duboko uvrijeđen 'nato' odlazi sa kosova... pa to su albanci i tražili svo vrijeme. još da ode i to malo srba što je ostalo, i kosovo je cijelo njihovo. nakon 100 godina od odlaska turaka, uspjeli zavladati područjem gdje ih baš i nije bilo.... mi u rh ćemo se tome veseliti, jer su srbi 'poraženi'.. na svoja prazna sela gledat ćemo porazom domaće politike, ne svojim odnosom. a zamislite da je plan z-4 prošao....