BORBA ZA VODU

Sabotiran dotok vode Tripoliju

Foto: Mika Schmidt/DPA/PIXSELL
Foto: Mika Schmidt/DPA/PIXSELL
Foto: Mika Schmidt/DPA/PIXSELL
20.05.2019.
u 19:07
Napadači su natjerali zaposlenike da isključe protok oko 400 kilometara južno od Tripolija
Pogledaj originalni članak

Naoružana skupina u ponedjeljak je zaustavila glavni dotok vode opkoljenoj libijskoj prijestolnici Tripoliju i time dodatno pogoršala bijedu tamošnjih stanovnika pogođenih tjednima borbe. 

Skupina je u nedjelju napala jednu postaju mreže cjevovoda koja prevozi vodu iz Sahare, objavila je tvrtka koja upravlja tim projektom. 

Napadači su natjerali zaposlenike da isključe protok oko 400 kilometara južno od Tripolija. 

Istočne snage Libijske nacionalne vojske (LNA) Khalife Haftara pokrenule su napad na Tripoli početkom travnja, a u južnim predgrađima grada protiv njih se bore vojnici odani vladi premijera Fayeza al-Serraja koji uživa podršku Ujedinjenih naroda. 

Nakon prethodnih napada na cjevovod, razvojni projekt bivšeg diktatora Muammara Gaddafija, prolazilo je oko dva dana da kućanstva primijete nestašice vode u tom obalnom gradu od 2,5 milijuna stanovnika. 

Vlada u Tripoliju za sabotažu je optužila skupinu koja je to već radila 2017., dodavši kako je njihov zapovjednik Khalifa Ehnaish pripadnik Haftarovih snaga, što je LNA odbacila. 

U borbi za Tripoli poginulo je najmanje 510 ljudi, 75 tisuća je napustilo svoje domove, tisuće migranata ostalo je zatočeno u prihvatnim centrima, a dio južnih predgrađa je razoreno.

Zatvorene su škole, obitelji razdvojene na suprotnim stranama linije borbe, te su učestale nestašice struje. 

Riječ je o najvećem sukobu nakon Gaddafijevog zbacivanja 2011. 

Sukob prosvjednika i sigurnosnih snaga u Caracasu

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Tračalo
Tračalo
19:12 20.05.2019.

Dolaskom demokracije Libija je procvjetala

GV
golub Vaso
20:24 20.05.2019.

to je tako kad vam zapad uvede slobodu i demokraciju