Marina Šerić

Putin stvara atmosferu kako Trumpa i SAD drži u šaci

Foto: SPUTNIK/REUTERS/PIXSELL
vladimir putin
Foto: Reuters/PIXSELL
Vladimir Putin
Foto: Reuters/PIXSELL
putin al assad
Foto: Kay Nietfeld/DPA/Pixsell
Ruski predsjednik Vladimir Putin i američki kolega Barack Obama koji broji zadnje dane u Bijeloj kući
17.01.2017.
u 12:34
Konačni cilj “ruskog hakeraja” jest da od SAD-a napravi “sekundarnu silu” koja neće previše stajati na putu Putinovih interesa
Pogledaj originalni članak

Svjetski lideri ne znaju s čime će zapravo imati posla kada Donald Trump zasjedne u Bijelu kuću pa nije čudno što šalju zaoštrene i upozoravajuće poruke. Čini se kao da se svi pripremaju na najgore, no u dubini duše kao da se ipak nadaju da Trump neće na međunarodnoj sceni izazvati tektonske poremećaje. Vladimir Putin je jedan od rijetkih kojeg novonastala situacija u Sjedinjenim Državama čini sretnim. Sve sam uvjerenija da je njegova operacija izbornog hakiranja zapravo stopostotno protekla točno onako kako je on planirao i da je u cijelu tu priču bilo vrlo pažljivo ukalkulirano i to da se baci parangal na koji će se uhvatiti američke obavještajne službe i da će sve to uglavnom izaći u javnost.

Planirao je Putin vjerojatno i to da će Obama protjerati određen broj njegovih diplomata. Kada ih je Obama protjerao, Putin i nije bio pretjerano uzbuđen. Vjerojatno se samo nasmiješio i pomislio kako je zadatak obavljen uz nikakvu štetu po Rusiju. No ono što Putinu vjerojatno izmamljuje još veći osmjeh je to što je pokazao da je veliki manipulator i da mu u tome nitko su svijetu trenutačno ne može konkurirati. Konačni cilj cijeloga ovog hakeraja i svega za njega vezano jest postupno stvaranje atmosfere u kojoj će cijela međunarodna zajednica polako početi promatrati SAD kao neku vrstu sekundarne sile koja neće previše stajati na putu njegovih i ruskih velikih interesa. Činjenica da je u vrlo plodno tlo posijao sjeme sumnje u legitimitet, političku neovisnost i povjerenje u novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, može ga zaista činiti vrlo zadovoljnim.

Postoje i vrlo argumentirane teze da Putin u svojim rukama ima vrlo značajnu količinu kompromitirajućeg obavještajnog materijala koji mu i te kako može poslužiti u tome da Trumpa uvijek i u svakom trenutku ucjenama drži pod kontrolom. To je krajnje nezgodna situacija koje su svjesni brojni američki visoki političari i dužnosnici. U prilog tome ide i činjenica da je Trump već najavio kako će se u roku od nekoliko tjedana sastati s Putinom. Najavljuje ukidanje sankcija, što u osnovi znači da će SAD time priznati aneksiju Krima. Trump je i uoči i nakon izbora govorio kako Amerika treba krenuti u novi krug nuklearnog naoružavanja i kako u tome neće poštovati nikakve sporazume, pa ni onaj s Rusijom. Ovih dana Trump priča sasvim drugu priču – nastavit će s Rusijom pregovarati o nuklearnom razoružanju i nastojat će da Rusija sreže dio od svojih 1800 nuklearnih glava, a SAD dio od svojih otprilike 1400. Ne treba nikako zaobići ni njegovu izjavu da je NATO zastario i da ga treba mijenjati. U ovome trenutku upravo je NATO nešto na što macan Putin naviše frkće. A kada se krene mijenjati neka organizacija i stvarati neka nova struktura, onda ta organizacija postaje ranjiva i nestabilna. To bi Putinu odgovaralo. I to što je Trump EU proglasio Merkeličinom prćijom i što se okrenuo prema Velikoj Britaniji također bi se moglo svidjeti Putinu. Ako se sve ove slutnje barem djelomično obistine, prvi puta u povijesti vrh moći u Washingtonu mogao bi postati marioneta Moskve.      

>> Zbog terorizma i kibernetičkog kriminala Rusija je spremna obnoviti suradnju s SAD-om

>> Kineski službeni list: Dosad smo se suzdržavali na Trumpove provokacije, ali ćemo skinuti rukavice ako nastavi

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.