Na pomolu je veliki istarski “derbi” jer je IDS-ov saborski zastupnik Valter Boljunčić Vladi uputio prijedlog da se sjedište Istarske županije premjesti iz Pazina u Pulu!
Vladi je svejedno
– Grad Pula kulturno je, znanstveno, gospodarsko i upravno sjedište Istarske županije – tvrdi Valter Boljunčić koji je u travnju u saborsku proceduru uputio izmjene zakona kojima bi sjedište županije postala Pula. Od 1992. godine sjedište je te županije Pazin – grad koji stanovnici županije, tvrdi ovaj IDS-ovac, nisu prihvatili kao sjedište. Naglašava da bi se predloženom izmjenom zakonski određeno sjedište uskladilo s objektivnom činjenicom, odnosno stvarnim središtem, a to je Pula.
– Mi smo jedina županija u kojoj najveći grad nije sjedište – kaže Boljunčić obrazlažući da je Pula s više od 57 tisuća stanovnika osmi po veličini grad u Hrvatskoj i najveći u Istri, dok je Pazin s oko 8600 stanovnika tek šesti po veličini u županiji.
Iako u prošlom mandatu isti prijedlog promjene sjedišta županije IDS-ova Borisa Miletića nije prošao, Boljunčić je danas optimističan premda nema službenu potvrdu koalicijskih partnera da će podržati njegov prijedlog.
– U trenutku podnošenja prijedloga od kolega iz SDP-a dobio sam naznake da ne bi imali ništa protiv promjene sjedišta – rekao nam je jučer IDS-ov zastupnik Valter Boljunčić.
Hoće li “glavni grad” Istre ostati Pazin ili će to postati Pula – rodni grad predlagača Boljunčića – odlučit će Istrijani sami, odnosno IDS-ova većina u istarskoj Županijskoj skupštini jer je Vlada Boljunčiću odgovorila da u načelu nema ništa protiv njegova prijedloga, ali da će ga na današnjoj sjednici Vlade morati odbiti iz formalnih razloga.
“S obzirom na to da predlagatelj uz prijedlog zakona nije priložio očitovanje Županijske skupštine o promjeni sjedišta Istarske županije, Vlada RH ne može dati pozitivno mišljenje. Ujedno, Vlada ističe spremnost podržavanja navedenog prijedloga zakona ako predlagatelj priloži očitovanje Županijske skupštine Istarske županije”, piše u odluci.
Povijesno, mi smo centar
No promjena županijskog središta ipak neće proći tako lako kao što Boljunčić misli jer toj se ideji oštro protivi njegov stranački kolega i gradonačelnik Pazina Renato Krulčić.
– Ne slažemo se s tim prijedlogom. Uostalom, zašto bi najveći grad ujedno trebao biti i glavni grad Istre? Pazin je ionako povijesno glavni grad Istre, a logično je da smo i administrativno središte županije kad smo u sredini poluotoka i svim je građanima najjednostavnije doći u Pazin rješavati svoje birokratske obaveze. Tu je sjedište Porezne uprave, mirovinskog i zdravstvenog osiguranja... Stoga bi samo premještanje svih tih ustanova i zaposlenika u Pulu bilo iznimno skupo – kaže nam Krulčić. Tvrdi da su uz njega svi Pazinjani i da se nada da IDS-ovi zastupnici u Skupštini neće podržati Boljunčićev prijedlog.
'Pula, ne Pazin, treba biti glavni grad Istre'
FOTO Teško je i opisati što je Trump napravio za svoj 80. rođendan: Pogledajte fotografije sami
Donosimo fotografije 'Kandže' od 600 tona, preleta aviona i nevjerojatnog povijesnog događaja koji je organiziran usred grmljavinske oluje.
FOTO Evo kako izgleda zgodna sestra Doris Pinčić. Kao blizanke su, a jedna stvar ih bitno razlikuje
Kristina Pinčić rijetko se pojavljuje u sestrinim javnim objavama na Instagramu, a ono što ih definitivno razlikuje je život pod svjetlima reflektora.
FOTO Danijela Dvornik u badiću pokazala rezultate napornog rada: 'Sebi sam puno draža!'
Nedavno je na Instagramu otkrila zašto već godinama ne odustaje od treninga te što joj redovita aktivnost donosi u svakodnevnom životu
Nevjerojatne scene s Jaruna: Tisuće ljudi, dugi redovi i gužva kakva se rijetko viđa
Dokument koji je šokirao Miloševića i zauvijek promijenio kartu regije