Nevjerojatna situacija, srećom bez ozbiljnih posljedica, dogodila se prije tjedan dana na Malom Lošinju, kada je helikopterska hitna služba iz Rijeke sletjela po ozlijeđeno dijete, ali ga ipak odlučila ne prevesti do bolnice. Helikopter se bez pacijenta vratio u Rijeku, dok je dijete kopnenim putem, uz veliku logističku složenost, prevezeno u KBC Rijeka. Zabrinuti otočani ispričali su za 24sata što se dogodilo.
Dana 22. travnja oko 21.40 sati, u hotelu Vespera u Sunčanoj uvali, platno za projektor teško više od 15 kilograma palo je na dijete i učiteljicu, navode svjedoci. Hitna pomoć brzo je stigla na mjesto događaja, pružila prvu pomoć te imobilizirala dijete u zračnom jastuku. Oko 22.30 sati liječnica hitne službe zatražila je slanje helikoptera iz Rijeke kako bi se dijete i učiteljica čim prije prevezli u bolnicu zbog prirode ozljeda. Helikopter je sletio u zračnu luku Lošinj oko 23 sata, no liječnica helikopterskog tima odlučila je da ozlijeđene osobe neće biti prevezene zračnim putem. Helikopterski tim potom se vratio prazan u Rijeku.
Hitna pomoć s Lošinja tada je, oko 23.30 sati, krenula cestovnim putem prema Rijeci. Budući da je posljednji trajekt iz Meraga za Valbisku već bio otišao (u 22.30 sati), morali su organizirati izvanredni trajekt za prelazak na kopno. Oko 1 sat ujutro, 23. travnja, stigli su u Valbisku, gdje su ozlijeđene preuzeli djelatnici Hitne pomoći s Krka te nastavili prema KBC-u Rijeka, gdje su stigli oko 1.45 sati. Vozilo hitne pomoći s Lošinja vratilo se na otok tek oko 3 sata ujutro.
Zabrinuti otočani naglašavaju kako je zbog loše organizacije i odluka pojedinaca cijeli otok bio bez tima Hitne pomoći više od pet sati. Kritiziraju činjenicu da, unatoč postojanju helikoptera i brzih brodova, transport do bolnice u hitnim slučajevima još uvijek traje više od četiri sata, a "zlatni sat" u hitnoj medicini ostaje tek teorija, piše 24sata.
Zavod: Odluka donesena temeljem medicinske procjene
Senka Kajčić, ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije, potvrdila je za 24sata da su djelatnici Zavoda intervenirali u toj situaciji. Po njezinim riječima, tim T1 iz Malog Lošinja na terenu je obavio pregled jednog pacijenta, dok je drugi sudionik događaja odbio liječnički pregled. Odluka o načinu transporta donesena je na temelju medicinske procjene liječnice helikopterskog tima, u skladu s važećim smjernicama za prijevoz pacijenata. Kajčić je dodala da je pacijent bio lakše ozlijeđen i da dulje trajanje transporta nije utjecalo na njegovo zbrinjavanje, što potvrđuje i činjenica da je pacijent otpušten iz KBC-a Rijeka već u prijepodnevnim satima 23. travnja. Zbog zaštite privatnosti pacijenata, Zavod nije mogao iznositi dodatne detalje.
Nemojmo napamet osuđivati već saĉekajmo struku. 4 Sata do bolnice u 21 Stoljeću, aber hallo, Još uz to ostaviti cijeli otok bez liječnika i Hitne, to je hrabrost. I onda pitanje zašto nam nedolaze gosti u predsezoni i posezoni koji su u većini sluĉajeva starije dobi i upućeni često na brze intervencije. Kao starčić ne baš stabilnog zdravlja nebi me vidjela Hrvatska 100%.