Paleontologija

Otkriven abidosaur, nova vrsta divovskog grabežljivog dinosaura

Foto: pixsell
Otkriven abidosaur, nova vrsta divovskog grabežljivog dinosaura
23.02.2010.
u 17:22
Paleontolog Brooks Britt sa sveučilišta Brigham Young otkrio je četiri lubanje dinosaura divovskoga tijela poput biljoždera sa zubima grabežljivca.
Pogledaj originalni članak

U “kamenolomu dinosaura”, lokalitetu bogatom nalazima ostataka pragmazova na granici država Utaha i Colorada, koje dijele šire zaštićeno područje Dinosaur National Monument, paleontolog i mineralog Brooks Britt sa sveučilišta Brigham Young otkrio je četiri lubanje dosad nove, nepoznate vrste dinosaura koju je nazvao abidosaur (lat. Abydosaurus). Duge goleme kosti, koje se proučavaju od lani, paleontolozima kažu da je ta životinja anatomski vrlo srodna drugim saurupodima, golemim i teškim biljojednim dinosaurima koji su zbog takvih proporcija morali hodati četveronoške.

Najzanimljivija je lubanja koja u mnogočemu podsjeća na biljojednog brahiosaura. Međutim, umjesto zubi koji bi drobili biljnu hranu, abidosaurove su čeljusti pune oštrih šiljatih zubi karakterističnih za grabežljivce pout tiranosaura.

Od lanjskoga otkrića kostiju te vrste, koja je živjela na prijelazu geoloških razdoblja jure u kredu, znanstvenici pokušavaju dokučiti i druge osobine i navike tih zagonetnih dinosaura. Lovci su među njima obično bili dvonožni. Na dvije su noge bili mnogo okretniji u trci za plijenom. Samo je golemi T-rex mogao biti lovac, a veličinom se približiti golemim i sporim četveronožnim biljojedima.

Kako je div tih razmjera uspijevao uloviti plijen, još je zagonetka. Profesor Brooks Britt ovih dana objavljuje o tome članak.

Hvalevrijedna suradnja

Hrvatske i njemačke snage zajedno donose novu eru liječenja tumora uz korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OV
over
17:55 23.02.2010.

ovi dinosauri se sve vise mnoze.. pa toliko ih nije bilo ni u prahistoriji...