ODVJETNICA SUDA EU

'Ne žele migrante, a kvote za strance povećali 477%'

Foto: Reuters/Pixsell
Migranti
Foto: Reuters/Pixsell
Migranti
Foto: Reuters/Pixsell
Migranti
02.11.2019.
u 17:18
Države Višegradske skupine ne žele migrante iz kampova u Italiji i Grčkoj
Pogledaj originalni članak

Mađarska, Poljska i Češka povrijedili su zakone EU kad su odbile sudjelovati u europskom planu relokacije migranata iz kampova u Grčkoj i Italiji po sistemu kvota, mišljenje je neovisne odvjetnica Suda Europske unije Eleanor Sharpston. Europska komisija pokrenula je 2017. postupak protiv te tri države koje su zatvorile vrata izbjeglicama i, tvrdi, prekršile obveze i načelo solidarnosti te ih uputile na Sud EU.

Mišljenje neovisne odvjetnice, pravnog stručnjaka koji se imenuje kao pomoć pri svakom predmetu, dolazi samo dan nakon što su mediji otkrili da – iako se prozvane države javno drže antimigrantskog smjera – zbog potreba industrije, potiho povećavaju kvote za strane radnike pa je tako Mađarska od 2015. do danas povećala broj radnih dozvola za strance za čak 477 posto (od 13 tisuća na 75 tisuća dozvola) najviše za one iz Vijetnama, Kine i Indije. Na jednoj od lokacija u vlasništvu MOL-a, 160 km sjeveroistočno od Budimpešte, tako je niknulo naselje za 2500 stranih radnika.

Tri države upućene na Sud EU branile su svoju odluku argumentima da bi ih to spriječilo u očuvanju reda i mira te ugrozilo nacionalnu sigurnost, što su elementi nacionalne, a ne EU domene. Neovisna odvjetnica pak smatra kako EU zakoni pružaju jamstva i mjere za zaštitu nacionalne sigurnosti, ali ne dopuštaju jednostranu derogaciju obveza. Legitiman interes država članica da zadrže socijalnu i kulturnu koheziju može se provoditi na druge, manje restriktivne načine od jednostrane odluke da se odbije provesti EU obveze. Zakoni o azilu, kao i odluka o relokaciji stipulira kako se nacionalna sigurnost i javni red moraju uzeti u obzir te da države mogu odbiti migranta ako imaju razloge smatrati ga opasnim. Ako bi se mehanizam relokacije pokazao neučinkovitim zbog velikog broja migranata, rješenje se moglo naći u suradnji i povjerenjem među državama članicama, ističe. 

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

LA
larala
17:34 02.11.2019.

kakve veze imaju migranti sa potrebnom radnom snagom? merkelica ih je pozivala i sad ih želi uvaliti na leđa drugih država samo je pokazatelj koliko je eu politika promašena

PL
@ploto@
20:18 02.11.2019.

Pazi ti uvrnute logike .Nisu ovi muslimani iz Afrike i Azije došli raditi,nego živjeti na socijali.Ljudi koji vode institucije EU rade za vansjke centre moći,a protiv građana EU čiju sigurnost i prosperitet ugrožavaju.Petokolonaši i veleizdajnici.

Avatar Viktor999
Viktor999
18:49 02.11.2019.

Države Višegradske skupine su potpuno u pravu; njima trebaju radnici pa ih uvoze iz zemalja gdje ih ima-ne trebaju im paraziti i divljaci koji dolaze u Evropu parazitirati na grbači domicilnog stanovništva, nekontrolirano se razmnožavati i nasilno širiti svoj primitivni kult i ˝kulturu˝