Kolumna

Na fakultetima nema hijerarhije, a sada je ocjenjivanjem žele stvoriti

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Na fakultetima nema hijerarhije, a sada je ocjenjivanjem žele stvoriti
13.12.2024.
u 08:22
Profesora ne može ocjenjivati šef jer ga nema; profesor se ne može ocjenjivati sam, kako to traži zakon, jer je u duhu znanosti da njegov rad bude otvoren kritici drugih, i baš je to najbolji lijek za fakultetske taštine

Dok sindikati znanosti organiziraju novi prosvjed na Markovu trgu, važno je razumjeti jednu stvar: ne protestiraju sveučilišni profesori protiv svog ocjenjivanja, nego protiv ocjenjivanja koje je štetno za slobodu misli. Državna i gradska uprava odnedavno su uvele ocjenjivanje službenika koje se već pokazalo loše osmišljenim: nije jasno po kojim se kriterijima netko ocjenjuje i, još gore, samoocjenjuje; službenici nisu zaštićeni protiv loših ocjena šefova koji ih mrze; žalbe na ocjene u načelu padaju na sudovima. Posebno je besmisleno da uprava propisuje da ocjene moraju slijediti Gaussovu krivulju, pa da mora biti malo izvrsnih i negativnih ocjena, a da glavnina ocjena mora biti u sredini – Gauss je svoju krivulju definirao kao prirodni rezultat ocjenjivanja, a nije ju zamislio kao Prokrustovu postelju po kojoj ćemo mi vršiti nasilje nad ocjenjivačima i siliti ih da zaposlenike guraju u osrednjost. No stvar je još gora na sveučilištima, i to iz dva razloga.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

Ključne riječi


Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.