TURBULENCIJE NA ENERGETSKOM TRŽIŠTU

Mađari su postali nervozni kad je PPD osigurao zakup LNG kapaciteta do 2037.

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Mađari su postali nervozni kad je PPD osigurao zakup LNG kapaciteta do 2037.
28.09.2023.
u 21:15
Pogledamo li racionalno, nakon 2027. odnosi s PPD-om, koji ovim poslom osnažuje svoj tržišni utjecaj u Hrvatskoj, u srednjoj i jugoistočnoj Europi te s JANAF-om, mogli bi mađarskom tržištu i politici biti od ključne važnosti

Prije nekoliko je dana tjednik Nacional otvorio novo razdoblje hrvatskog energetskog tržišta objavom koja je izazvala određene turbulencije u političkim i poslovnim krugovima ovoga dijela Europe. Dva neovisna izvora tjedniku su potvrdila kako je Prvo plinarsko društvo (PPD), vlasnika i osnivača Pavla Vujnovca, osiguralo zakup svih postojećih kapaciteta na terminalu za ukapljeni plin na otoku Krku. Do 2037. i to u partnerstvu s jednim od najmoćnijih globalnih energetskih igrača, British Petroleumom. Radi se o 2,66 milijardi prostornih metara plina, a PPD se nastavlja pozicionirati kao vrlo važan igrač na tržištu Hrvatske i okruženja, čime je, čini se, pomrsio račune dvjema tvrtkama kojima je Mađarska glavno tržište.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

Marijana Rudan

Smatrali su nas teroristima: Film o političkom progonu Hrvata u Australiji 70-ih kandidat je za Oscara

Tijekom pandemijskog lockdowna Marijani Rudan je prišla mlada glumica Kat Dominis i podijelila s njom ideju za kratki film inspiriran stvarnim iskustvima hrvatskih migranata u Australiji 70-ih godina. Iz tog početnog koncepta razvila se snažna autorska suradnja: dvije žene, dvije perspektive, jedna priča koja je dugo čekala da bude ispričana. Rezultat je “Unspoken” (“Neizrečeno”) – umjetnički dojmljiv, emotivno pulsirajući film koji spaja dokumentarističku istinu i obiteljsku dramu. Nastao iz skromnog budžeta, ali neizmjerne strasti, film je ubrzo osvojio svijet.

Ključne riječi


Komentari 12

KS
karta seksalica
22:38 28.09.2023.

Mađari su postali nervozni i onda su u napad na PPD poslali Balazsa Petrova, Nandora Grmoju, Zsigmonda Troskota i Matyjasa Bulja. Apsolutno ista igra u korist MOL-a kao i u slučaju Karamarka. Dirneš li u interese MOL-a u Hrvatskoj, u intervenciju se šalje Mozst.

MA
malosutra12
22:53 28.09.2023.

Orban je putlerov pijun koji vraća mađare pod rusku čizmu.

Avatar drago41053
drago41053
08:18 29.09.2023.

Karte su se ponovo izmjesale i podjelile,dobitnik je PPD koji je zakupio kapacitete i ujedno prestao poslovati sa ruskim plinom (na zalost kretena koji ga zdusno napadaju,sada znamo zasto) sto u prevodu znaci da je madarima ostala samo koalicija sa austrijancima koji i danas masovno kupuju ruski plin.