NEFORMALNO

Lideri prisežu: Bez podjela EU na istok i zapad

Foto: Tomislav Krasnec/PIXSELL
Sastanak Europskog vijeća
Foto: Reuters/Pixsell
Donald Tusk
Foto: Tomislav Krasnec/PIXSELL
Plenković s drugovima
07.05.2019.
u 23:03
Juncker: Ključan problem Europe je što smo prestali voljeti jedni druge, izgubili smo naš kolektivni libido
Pogledaj originalni članak

Na neformalnom summitu u rumunjskom gradu Sibiuu premijeri i predsjednici 27 država članica, koje ostaju u EU nakon očekivanog ali privremeno odgođenog Brexita, pripremaju se u četvrtak usvojiti tekst s 10 zakletvi.

Ne zapovijedi (engleski: commandments), nego obveza koje se lideri manje-više svečano zaklinju ispuniti (engleski: commitments), iako se čini da je svaka sličnost s 10 zapovijedi namjerna i ne slučajno sročena među diplomatima koji su pisali nacrt deklaracije iz Sibiua. No, deset zavjeta za novu budućnost Europske unije čini se ipak više kao ponavljanje već viđenih, općih principa na kojima je Unija sazdana, a ne kao nešto što je u sadržajnom i stvarnom smislu nosivi stup reformirane Europske unije.

A upravo je reforma Unije, zacrtavanje puta za nastavak europskih integracija nakon Brexita kao prvog dezintegrirajućeg događaja u povijesti EU, bio projektni zadatak pri iniciranju tog neformalnog sastanka Europskog vijeća u Rumunjskoj, trenutačnoj predsjedateljici Vijećem EU.

Proračun prema ambicijama

– Ključni je problem Europe to što smo prestali voljeti jedni druge, izgubili smo naš kolektivni libido – rekao je ovih dana predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u intervjuu za njemački list Handelsblatt, uspoređujući krizu EU s bračnom krizom starih parova koji se s vremenom prestanu voljeti. Hoće li u Rumunjskoj čelnici država članica uspjeti pronaći ponovo kolektivni libido?

Prema nacrtu deklaracije, u koji smo imali uvid i koji tek treba biti usvojen u četvrtak u Sibiuu, lideri 27 država članica pripremaju se obvezati da će ostati ujedinjeni bez obzira na sve, i u dobru i u zlu, ma što se dogodilo u budućnosti. Lideri će se obvezati da će njihove države iskazivati solidarnost u nevolji, slušati jedni druge u duhu razumijevanja i poštovanja, i uvijek se truditi naći zajednička rješenja za probleme. “Nastavit ćemo štititi naš način života, demokraciju i vladavinu prava. Neotuđiva prava i temeljne slobode svih Europljana teško su izboreni i nikad ih nećemo shvaćati olako”, kaže se, među ostalim, u nacrtu teksta.

Spominje se princip da Unija treba biti velika u velikim stvarima, što znači da se europski propisi ne trebaju miješati previše u sitne stvari gdje onda EU izgleda ili kao nepotrebni birokratski teret građanima i poduzećima ili kao bizarni regulator koji se miješa u zakrivljenost banana. Već je aktualni predsjednik EK Juncker smanjio količinu novih propisa koje predlaže Komisija, a kandidat pučana za budućeg predsjednika Komisije Manfred Weber, primjerice, želi ne samo usporiti donošenje novih, nego i poništiti neke nepotrebne propise na razini EU.

Među 10 obveza je i ona koja kaže da će europski proračun biti usklađen s ambicijama Europske unije. Lideri to očito imaju potrebu naglasiti sada, kad se očekivanim izlaskom Velike Britanije iz punopravnog članstva stvara i rupa u proračunu EU koju su svojim doprinosima punili Britanci, a koju treba popuniti ili većim doprinosima 27 država članica, ili kroz neke nove poreze od kojih će prihod ići u europski, a ne samo u nacionalne proračune. No, o tome 27 država tek treba postići dogovor, neovisno o ovom neformalnom summitu u Rumunjskoj, nego pregovorima o novom višegodišnjem financijskom okviru EU, koji se u Bruxellesu vode već mjesecima i vjerojatno neće biti dovršeno prije hrvatskog predsjedanja Vijećem EU 2020. godine.

Sve se ovo, uključujući i traženje izgubljenog kolektivnog libida kako ga naziva Juncker, događa u vrijeme kad Hrvatska preuzima kormilo Vijeća EU, a premijer Andrej Plenković sve češće u Bruxellesu biva promatran i kroz tu prizmu. Tako je i danas vodeći govornik na konferenciji posvećenoj prioritetima EU 2019.-2024., koju organizira think-tank European Policy Centre (EPC). Sinoć se Plenković u Bruxellesu susreo sasanak s predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom.

– Glavna poruka deklaracije iz Sibiua bit će zajedništvo. Postoje silnice na kontinentu koje rade na tome da europski projekt bude slabiji, ali upravo će Sibiu biti prigoda da političkom porukom na najvišoj razini kažemo koliko nam je važno da taj projekt (EU) bude snažan i uspješan – rekao je sinoć Plenković.  

Popunjavanje fotelja

Očekuje se da će u Rumunjskoj lideri u četvrtak dio vremena posvetiti i razgovoru o popunjavanju čelnih mjesta u najvažnijim EU institucijama. Nakon europskih izbora 26. svibnja biraju se novi predsjednici Parlamenta, Komisije i Europskog vijeća, ali i Europske središnje banke (ECB), gdje mandat istječe Talijanu Mariju Draghiju i gdje se špekulira da bi u utrku za novog predsjednika mogao ući Nijemac Jens Weidmann.

No, s obzirom na to da je Nijemac Manfred Weber kandidat europskih pučana za predsjednika Komisije, malo je vjerojatno da bi Njemačka dobila dvije tako važne čelne dužnosti u EU. Iz Weberova izbornog stožera jučer su, inače, i službeno počeli najavljivati skup 18. svibnja u Zagrebu kao jedan od važnijih događaja njegove kampanje. Te večeri u Zagrebu će na predizbornom skupu osim Webera i Plenkovića biti i njemačka kancelarka Angela Merkel.

Očekuje se da će jedna od poruka tog skupa biti i da se EU ne smije dijeliti na zapadni i istočni dio, na stare i nove države članice. A to je upravo i jedno od 10 obećanja koja se lideri država članica pripremaju dati u deklaraciji iz Sibiua: nema mjesta podjelama na istok i zapad ili sjever i jug jer one štete zajedničkom interesu EU.

Zajedništvo i za ciljeve slabijih, a ne samo velikih

Poruke pokazuju zajedništvo koje nam je potrebno, pogotovo sada kad jača populizam, kada brojne stranke plasiraju dezinformacije poput one da EU uništava suverenost država što nije točno. Slogan EU je zajedništvo u različitosti i svi koji su za EU projekt toga se drže, ali važno je neprestano ponavljati te poruke jer EU do danas nije dosegnuo potrebnu razinu zajedništva, kaže Biljana Borzan (SDP).

Deklaracija će poslati poruku zajedništva država članica u nošenju sa suvremenim izazovima. U tom pogledu HDZ-ov program Hrvatska za generacije sadrži komplementarne ciljeve kojima teži i EU u novom razdoblju. Jasna poruka deklaracije je približavanje Unije građanima. Načelo solidarnosti i poticanje ravnomjernog regionalnog razvoja ostat će jedan od prioriteta, kaže Karlo Ressler (HDZ).

10 obveza za budućnost unije

1. Branit ćemo jednu Europu, od istoka do zapada, od sjevera do juga, jer nema mjesta podjelama koje idu protiv zajedničkog interesa.     

2. Ostat ćemo ujedinjeni ma što da se dogodi. Pokazivat ćemo solidarnost u teškim vremenima. Možemo i hoćemo govoriti jednim glasom.

3. Uvijek ćemo tražiti zajednička rješenja, slušajući jedni druge u duhu razumijevanja i poštovanja.     

4. Nastavit ćemo štititi naš način života, demokraciju i vladavinu prava. Neotuđiva prava i temeljne slobode svih Europljana teško su izboreni.     

5. Rezultate ćemo pokazati ondje gdje je najvažnije. Europa će nastaviti biti velika u velikim stvarima. Približit ćemo Uniju građanima.     

6. Uvijek ćemo štititi princip fer igre i poštenja, bilo da se radi o tržištu rada, socijalnoj skrbi, ekonomiji ili digitalnoj transformaciji.

7. Osigurat ćemo si sredstva prema ambicijama. Uniju ćemo opskrbiti sredstvima potrebnim za provođenje naših ciljeva i politika.     

8. Štitit ćemo budućnost za sljedeće generacije Europljana. Investirat ćemo u mlade LJUDE i izgraditi Uniju sposobnu da se nosi s najtežim izazovima 21. stoljeća.     

9. Štitit ćemo naše građane i brinuti se za njihovu sigurnost investirajući u meku i tvrdu moć i tako što ćemo surađivati s međunarodnim partnerima.     

10. Europa će biti odgovoran globalni lider. Nastavit ćemo raditi s našim partnerima na obrani i razvoju međunarodnog poretka utemeljenog na pravilima. Zajedno ćemo se boriti protiv klimatskih promjena.     

 

Zrakoplovna nesreća u Rusiji

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

ZI
zimerman
06:50 08.05.2019.

Isto kao što sam se molio Bogu da se raspadne bivša Jugoslavija sada se molim Bogu da se raspadne EU

SU
sunce12345
23:54 07.05.2019.

Ti i naš Andrej stalno izmjenjujete pusice..kak'sada ova izjava Junker?

SA
samobalic
06:16 08.05.2019.

Pa treba da se podjeli EU,jer pogledjate samo ovu istocnu sirotinju,nemilosrdno iskoriscavaju EU kase,a ne doprinose nista,to treba podjeliti kao zapadnu i istocnu Njemacku.