Strava u dvorcu

Kemikalije seljakaju s kata na kat, djeca se njišu na skelama

Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL'
Kemikalije seljakaju s kata na kat, djeca se njišu na skelama
11.06.2011.
u 14:19
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, prema posljednjim informacijama, predložilo je upravo etapnu izgradnju jer za sve u državnom proračunu nema dovoljno novca
Pogledaj originalni članak

Škola i dvorana u Pribislavcu mogle bi se graditi u tri faze. U prvoj bi se sagradila škola s uvjetima za dvosmjensku nastavu, u drugoj bi se dogradila za jednosmjensku, a u trećoj bi se sagradila i dvorana. Posljednja je to vijest vezana uz investiciju vrijednu oko 50 milijuna kuna, koja već godinama nikako da započne. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta predložilo je upravo etapnu izgradnju jer za sve u državnom proračunu nema dovoljno novca.

- Podržavamo i takav način gradnje, ali uz jasno utvrđene rokove. Do kraja godina trebalo bi obaviti preprojektiranje, a iduće godine počeli bi radovi - kaže načelnica Višnja Ivačić. Od države se očekuje da podnese najveći financijski teret. Sporna je ostala lokacija. Dio političara zalaže se za lokaciju kod Kaštela, za koju postoji građevinska dozvola, a drugi su za lokaciju kod nogometnog igrališta. Tamo je Ministarstvo obrane još 2005. godine školi darovalo 75.200 četvornih metara zemljišta, uz uvjet da se na njemu sagradi škola. U protivnom, zemljište će škola morati vratiti. Za lokaciju kod Kaštela zalaže se bivši načelnik Rajko Grkavac i njegova svita, a za onu kod stadiona lobirala je aktualna HNS-ova načelnica. I dok se političari nadmudruju, 340 učenika i 50 djelatnika škole radi u katastrofalnim uvjetima. Dvorac iz 1870. godine opasan je za djecu koju od crjepova i komada pročelja čuvaju postavljene skele.

- Po skelama se učenici svakodnevno penju, njišu i izvode različite vratolomije - upozorava ravnateljica Sandra Herman i dodaje da škola ne zadovoljava ni minimalne uvjete za razvoj osnovnoškolske djelatnosti. Radi u zaštićenom dvorcu koji je pod zaštitom, pa se ne smije rekonstruirati i dograđivati. Popis “falinga” je golem. Nedostaje prostor, namještaj u učionicama nije prilagođen uzrastu i dobi učenika, nema specijaliziranih učionica i kabineta za održavanje redovne nastave, nedostaje i prostor za izvannastavne aktivnosti, dopunsku, dodatnu i izbornu nastavu koja se mora izvoditi u knjižnici, zbornici i blagovaonici. Za nastavu kemije opasan se pribor prenosi iz učionice u učionicu, s prizemlja na kat i natrag. Dvorana za tjelesni udaljena je od škole, pa se djecu mora ranije pustiti da bi stigli na vrijeme, uskraćujući im pravo na cijeli odmor. Po hladnom vremenu učenici nakon tjelesnog oznojeni hodaju do škole, što je opasno po njihovo zdravlje. Zbog starih instalacaija često dolazi do kvarova, pucaju veze za internet...

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.