Kolumna

Izbori su bolje rješenje od tetošenja nestabilne većine

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
vlada
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
vlada
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
vlada
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
vlada
27.05.2016.
u 21:11
Politička drama izradila povoljnu fiskalnu situaciju jer ministri nisu stigli trošiti novac
Pogledaj originalni članak

Što ne napravi u prva tri mjeseca, neće ni kasnije, zlatno je pravilo za svaku novu vladu, pa i koaliciju koja se raspala prije nego što se uspjela i ekipirati.

Imajući u vidu pripremljenost i brzinu kojom je vladajuća koalicija donosila odluke, novi su izbori za ekonomiju bolje rješenje od krpanja i preslagivanja saborske većine. Od svih reformi koje su najavljivali na kraju smo dobili jedino reformiranje povijesti. Ako Karamarko odstupi i otvori prostor Milanoviću ili umjesto Mosta u igru uleti netko drugi, nijedna koalicija neće biti dovoljno čvrsta da izbjegne besmislene političke trgovine.

Politički eksperiment nije zakočio pozitivna ekonomska kretanja, zaposlenost raste, turizam donosi svoje, ali javne će investicije biti slabije od plana, što znači i manje novca iz europskih fondova. Iduća Vlada može pripremiti kvalitetan proračun za 2017. godinu i odmah početi s radom, naravno, uz uvjet da se ne ponovi pat-pozicija s prošlih izbora. Ova godina nije posve izgubljena jer se iz političke drame izrodila relativno povoljna fiskalna situacija koja nije rezultat sustavnih reformi, nego nečinjenja. Deficit hrvatskog proračuna u prava je tri mjeseca ove godine bio najbolji od 2008. godine, a i lani je gotovo pao na tri posto.

Manje se trošilo jer je zadnja tri mjeseca u 2015. godini upravljala tehnička Vlada, pa je i potrošnja bila niža, a po sili zakona privremeni tromjesečni proračun zamrznuo je rashode na razini na kojoj su bili godinu dana prije. Najbolja odluka ove Vlade je to što je zamrzavanje rashoda protegnuto na cijelu godinu. Izborne su godine u pravilu pogubne za javne financije, i još nije zabilježeno da je neka vlada u zadnjoj godini mandata skresala deficit za više od 2 posto BDP-a.

No, to se nama dogodilo jer zbog izbornog kalendara ministri nisu stigli potrošiti novac koji je došao s rastom BDP-a i izlaskom iz recesije. Padne li Vlada, tehnički premijer i ministar financija trebali bi poput Lalovca staviti lokot na budžet, čime će nasljednicima otvoriti prostor da se ne bave rezanjem, nego investicijama i razvojem.

>>Petrov: Karamarko mora otići iz Vlade. Most će glasati za SDP-ov prijedlog u Saboru!

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.