DIPLOMATSKA AKCIJA

Hrvatska pokreće inicijativu za BiH uz podršku članica EU

Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Centar Sarajeva ukrašen zastavama povodom Dana nezavisnosti BIH
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Centar Sarajeva ukrašen zastavama povodom Dana nezavisnosti BIH
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
Centar Sarajeva ukrašen zastavama povodom Dana nezavisnosti BIH
22.03.2021.
u 10:23
Non-paper koji je inicirala Hrvatska potpisale su Slovenija, Mađarska, Grčka, Cipar i Bugarska
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je prvi put do sad dobila službenu potporu članica Europske unije za neku svoju inicijativu – u konkretnom slučaju, riječ je o inicijativi oko Bosne i Hercegovine. U širokoj diplomatskoj akciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova, koja je trajala mjesecima i oko koje se razgovaralo na svim razinama s drugim državama, usuglašen je tekst tzv. non-papera, neslužbenog dokumenta sa zajedničkim pogledima, kojemu je cilj potaknuti pozornost na stanje u BiH i otvoriti raspravu o toj temi.

Promjena ove godine

Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman u ponedjeljak će na sastanku Vijeća za vanjske poslove u Bruxellesu predstaviti taj non-paper kao inicijator u ime država koje su ga, uz Hrvatsku, potpisale. To su Slovenija, Mađarska, Grčka, Bugarska i Cipar, a kao glavne točke u sveobuhvatnom dokumentu koji problemu susjedne države prilazi holistički, uzimajući u obzir i političko i ekonomsko stanje, EU perspektivu, budućnost mladih te migracije, istaknut je princip ravnopravnosti triju konstitutivnih i jednakopravnih naroda, upozoreno na nefunkcioniranje institucija te na potrebu promjene izbornog zakona i bolje kontrole migrantskih tokova, što su ključne točke hrvatske politike prema BiH, a sada ih podržavaju i potpisnici, te su dani konkretni prijedlozi kako dalje. Uz taj dokument, poslano je i pismo visokom predstavniku EU za vanjsku politiku i sigurnost Josepu Borrellu, s ciljem da se sljedeći mjesec o tome povede široka rasprava. Hrvatska, a sada to prihvaćaju i druge države, stavlja promjene u BiH u kontekst ukupnih odnosa u EU, statusa kandidata, ali i činjenice da smo jedina država EU koja ima granicu s BiH i nitko u EU nema veći interes za dobru, stabilnu i učinkovitu BiH.

Hrvatskoj je u strateškom interesu da BiH postane funkcionalna država jer visoka funkcionalnost nije samo pitanje političkog uređenja, već i uređivanje svakodnevnih situacija, od upravljanja migracijama, kontrole granica te gospodarske suradnje. Činjenica je da ta država ima kartu puta da postane država kandidatkinja za EU, ne samo zbog važnosti za pozitivnije ozračje ili simboličnu perspektivu mladih, već i zato što po novoj metodologiji države kandidatkinje, uz doduše teže pregovaranje, imaju na raspolaganju novac iz fondova EU koji prijašnje kandidatkinje nisu imale. Zemlje potpisnice se, stoga, slažu da treba zajedničkim angažmanom pomoći BiH da što prije postigne status kandidata za članstvo u EU, nastaviti s punom i aktivnom podrškom radu posebnog predstavnika EU i delegacije EU u Sarajevu, usko koordinirati radnje s Uredom visokog predstavnika.

Ključan je i trenutak u kojem se pokreće inicijativa – Hrvatska je prije postavila rok da do svibnja potakne promjene izbornog zakona u BiH, što, naravno, moraju učiniti sami u BiH, ali Hrvatska smatra da postoje svi uvjeti i elementi da se to i učini. Parlamentarni izbori su 2022., što znači da se zakon mora promijeniti ove godine. U non-paperu navedeno je da treba osigurati da se izbori provode u skladu s europskim standardima i preporukama Venecijanske komisije i odmah krenuti u reformu izbornog zakona kako bi se izbjegle bilo kakve buduće manipulacije u izbornom procesu te pojačati politički dijalog o vladavini zakona.

U fokusu i migracije

Kad je riječ o migracijama i sigurnosti, angažman se mora usredotočiti na jačanje suradnje s partnerima sa zapadnog Balkana, prioritetno postaviti novu državnu strategiju za migracije i azil te povećati tehničku potporu putem bilateralnih i EU instrumenata. BiH treba pružiti pomoć za provođenje programa ekonomskih reformi i približiti je funkcionalnoj tržišnoj ekonomiji, kaže se u non-paperu, te ojačati javnu kampanju EU za mobilizaciju civilnog društva, s jasnim poticajima i poboljšanim osjećajem optimizma i mogućnosti.

VIDEO Uvode se besplatne COVID putovnice

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 29

TE
tek
10:37 22.03.2021.

U prijevodu što to znači za hrvate u BiH? Ništa, k....., već 20 godina samo šuplja priča a hrvati se samo iseljavaju, Samo Herceg Bosna može očuvati hrvate u BiH a time granice Hrvatske a sve ostalo je šuplja priča

GE
genadij
10:32 22.03.2021.

Izborni zakon je davno trebalo promijeniti, kasno je ali nije prekasno.

Avatar Ivan Grozni
Ivan Grozni
10:37 22.03.2021.

Teško da će se u bih bilo što riješiti dok im je glavna “persona” Izmetdreković.