NIJE DOBAR POKAZATELJ

Porazna statistika: Studenti ne žele doći studirati u Hrvatsku, nismo im privlačni

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Porazna statistika: Studenti ne žele doći studirati u Hrvatsku, nismo im privlačni
22.09.2024.
u 21:01
Dok je u EU strancima iz trećih zemalja od ukupnog broja boravišnih dozvola njih 14,3 posto lani odobreno zbog obrazovanja, u nas je taj udio 0,5 posto

Kakve su migracijske politike članica EU i razvojne perspektive država, pokazuju podaci Eurostata o tome koliko su države Unije lani primile doseljenika izvan EU, iz kojih zemalja, zbog kojih sve razloga i koliko su privukle mladih iz trećih država na svoje studije. Hrvatska je po potonjem najgora u EU jer je od više od pola milijuna stranaca izvan Unije koji su 2023. u EU došli zbog obrazovanja privukla tek njih 377! S druge strane, u vrhu smo EU po broju doseljenika izvan EU s obzirom na broj stanovnika. Lani smo na svakih 1000 stanovnika primili 21 stranca, primarno zbog zapošljavanja. U Hrvatskoj je 2023. izdano 81.347 prvih dozvola boravka strancima izvan EU, a 95 posto ih se odnosi na uvoz radnika. Inače, u cijeloj EU lani je izdano 8,3 prvih boravišnih dozvola na 1000 stanovnika. Dakle, mi smo u 2023. izdali gotovo tri puta više dozvola boravka strancima izvan EU od prosjeka Unije, što govori o našoj demografskoj devastaciji.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

REDATELJ 'RADIO DUBRAVE' KREŠIMIR DOLENČIĆ

Dubrava nikad nije bila najopasniji dio Zagreba. Baš obratno. A danas izgleda bolje od centra

Kazališni redatelj koji iza sebe ima 139 predstava i više od tri stotine drugih projekata prije desetak dana imao je premijeru mjuzikla "Radio Dubrava". "Stari i poznati hitovi Prljavaca ionako drže vodu kao da su napisani danas, a nove pjesme su fantastično legle i postat će novi hitovi. Radili smo iz srca i duše, iskreno. Želio sam ispričati tu priču o svojem gradu, o Hrvatskoj, o sebi", kaže Krešimir Dolenčić



Komentari 17

Avatar fakinn
fakinn
23:02 22.09.2024.

Kaj će nam studenti kad već dolaze doktori, inženjeri...

Avatar Iblis Ginjo I.
Iblis Ginjo I.
22:01 22.09.2024.

Iz trećih zemalja? Neka hvala. Zadovoljni smo tom statistikom. Pola njih ide studirati, i odustanu od fakulteta, samo da bi tamo mogli i ostati.

Avatar Ležeći Policajac
Ležeći Policajac
04:54 23.09.2024.

Kad u narednih 20-30 godina u Europu nahrupi 600-800 milijuna migranata, neće se znati ni imena država, niti će biti €U granica, a prevladat će samo jedna religija, koja nema demografskih problema, i ne interesiraju je "demokratski standardi" koji su Europi podlo nametnuti sa one druge strane oceana.