Ukida demokraciju?

Čelnik turske odvjetničke komore: Erdoganov predsjednički sustav bit će sultanat

Foto: Reuters/PIXSELL
Čelnik turske odvjetničke komore: Erdoganov predsjednički sustav bit će sultanat
19.01.2017.
u 13:32
Novi ustav koji predsjednik Recep Tayyip Erdogan nastoji progurati pretvorit će Tursku u "sultanat" i ukinuti demokraciju, rekao je čelnik turske odvjetničke komore Metin Feyzioglu
Pogledaj originalni članak

Novi ustav koji predsjednik Recep Tayyip Erdogan nastoji progurati pretvorit će Tursku u "sultanat" i ukinuti demokraciju, rekao je čelnik turske odvjetničke komore.

"U našim knjigama imamo poseban pojam za to: sultanat", rekao je Metin Feyzioglu novinarima u Ankari.

Parlament ubrzano mijenja ustav kako bi se uveo novi sustav vlasti. Dosad je u prvom čitanju dvotrećinskom većinom usvojeno 18 amandmana, a sedam ih je prošlo i drugo čitanje.

Usvajanje paketa ustavnih reformi očekuje se ovoga vikenda u parlamentu gdje Erdoganova stranka Pravde i razvoja (AKP) ima većinu. AKP podupire dio zastupnika desnog Nacionalističkog pokreta (MHP), dajući mu potrebne dodatne glasove.

Ustavne reforme morat će se usvojiti i na referendumu, najvjerojatnije u travnju. Feyzioglu je upozorio da bi to moglo biti "posljednje slobodno glasanje".

Turkska je u od neuspjelog puča u srpnju prošle godine u izvanrednom stanju u kojem su već ograničene neke građanske slobode. Otad je zatvoreno više od 40.000 ljudi, a kritičari upozoravaju da je izvanredno stanje iskorišteno za obračun s političkim disidentima.

Erdogan i čelnici AKP-a tvrde da će novi ustav, kojim jačaju ovlasti predsjednika, donijeti stabilnost Turskoj.

Protivnici, pak tvrde, da će nestati mehanizam uzajamne kontrole vlasti, jer će moć biti koncentrirana u rukama predsjednika.

Ustavnoj reformi protive se lijeva oporbena Narodna demokratska stranka (CHP) i prokurdska Narodna demokratska stranka (HDP) čijih je jedanaest zastupnika pritvoreno.

>> Erdogan želi svu vlast u zemlji? Počela rasprava o ustavnim promjenama u turskom parlamentu

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MA
marsovac
21:20 19.01.2017.

ocigledno samo ovima u kontroli nije jasno da ovakvi kao : tihomir 65, anticenzura,.....i ostali, cisti ruski trolovi su po narudjbi putina rade i komentiraju u smislu poslodavca, rusije i njihovih tajnih sluzbi koje vode propagandu sa cijljem razdora unutar zapadnoga svijeta te jacanju ruskog utjecaja u europi.

MX
Mister X
17:39 19.01.2017.

Protivnici, ( Europa i Kurdi ) pak tvrde, da će nestati mehanizam uzajamne kontrole vlasti, jer će moć biti koncentrirana u rukama predsjednika. Pitamo se dali sad počinje "vlast" biti kod Trumpfa ili kod Klintonice uskoro ? To je tamo normalno ali u Turskoj fuj!