DZS

Broj zaposlenih u industriji pao 2,8 posto na godišnjoj razini

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Ilustracija
Foto: Boris Scitar/PIXSELL
Radnici
Foto: Goran Kovacic/pixsell
Ilustracija
02.12.2019.
u 10:03
Najveći pad zaposlenosti na godišnjoj razini zabilježen je u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, odnosno brodogradnji, za 28,9 posto
Pogledaj originalni članak

Ukupan broj zaposlenih u industriji u listopadu ove godine bio je za 0,2 posto manji u odnosu na rujan, dok je u odnosu na listopad prošle godine manji za 2,8 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Podaci o kretanju zaposlenosti u industriji u listopadu u odnosu na rujan razvrstani po nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, pokazuju najveći pad broja zaposlenih u proizvodnji pića, za 4,2 posto, ostaloj prerađivačkoj industriji za 2,2 posto, proizvodnji odjeće za 1,7 posto, itd. Istodobno, najveći rast zaposlenosti na mjesečnoj je razini zabilježen u djelatnosti popravka i instaliranja strojeva i opreme, za 3 posto, te proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 2,3 posto. 

Na godišnjoj razini statistika najveći rast zaposlenosti, za 10,2 posto, bilježi u proizvodnji pića, a slijedi proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka s rastom za 5,2 posto.

Najveći pad zaposlenosti na godišnjoj razini zabilježen je u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, odnosno brodogradnji, za 28,9 posto, te u proizvodnji rafiniranih naftnih proizvoda, za 16,2 posto. Ukupna proizvodnost rada u industriji u prvih deset mjeseci ove godine je porasla 3,9 posto u odnosnu na isto razdoblje lani, pokazuju podaci DZS-a.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

ST
stefj
10:31 02.12.2019.

Bitno da država i paradržava rastu... To je tako, da bi neki imali, drugima treba uzeti. Realni sektor je devastiran jer država uzima previše... Koliko god Marić objašnjavao da država nije najskuplja u EU, da ima skupljih, to ne može pobiti činjenicu da smo pali na dno EU-a i da je ta i takva država kakvu imamo nerealno skupa i neefikasna. Iz realnog sektora bježi tko god može, jer mu se ne isplati raditi kada mu država u startu uzme preko 2/3 onoga što privredi, a ono što ostane ne omogućava pristojan život... I vani država uzme puno, ali je ono što ostane puno više nego tu u Hrvatskoj. Cijene dobara su iste, a ako se odrekneš usluga, onda ti ostane dovoljno...

DU
Deleted user
11:33 02.12.2019.

Zapravo pokazatelj pada broja radnika u industriji ukazukje na efikasnu politiku sadasnje i bivsih vlada - cilj turizam, poljoprivreda i usluge. Taj trend pokazuje i "burza" rada, potrosnja energenta itd.

DU
Deleted user
11:09 02.12.2019.

Da, to su oni koji bi zapravo trebali puniti državni proračun iz kojeg onda naši vrli vjerodostojni stručnjaci koji onako pokroviteljski, sa visoka, dijele njihove tantijeme i gaže onima za koje oni misle da tu zaslužuju... mislim da nam ne gine upadanje u crnu rupu... vrč ide na vodu dok se ne razbije.