srpski watergate

BIA je na vrijeme spriječila isporuku Vučićevih ispisa policiji

Foto: 'MARKO DJURICA'
BIA je na vrijeme spriječila isporuku Vučićevih ispisa policiji
09.11.2012.
u 09:11
Pokušaj preuzimanja ispisa Vučićevih poziva spriječen je prije nego što je Telekom Srbija odgovorio na zahtjev zasad nepoznatog inspektora MUP-a Srbije
Pogledaj originalni članak

Tko god je tražio uvid u ispis telefonskih razgovora Aleksandra Vučića, prvog potpredsjednika srpske vlade, ministra obrane i koordinatora sigurnosnih službi, nije u tome uspio jer je BIA na vrijeme otkrila ovaj pokušaj i zabranila prosljeđivanje ispisa, piše beogradska Politika, a prenose svi važniji mediji u Srbiji. Politikini izvori  upućeni u istragu cijelog slučaja "srpskog Watergatea" tvrde da je pokušaj preuzimanja ispisa Vučićevih poziva spriječen prije nego što je Telekom Srbija odgovorio na zahtjev zasad nepoznatog inspektora MUP-a Srbije jer su operativci sigurnosno-izvještajne agencije BIA, čim su doznali za namjeru, hitro reagirali i zabranili prosljeđivanje.

Kako je to BIA uspjela, Politika nije uspjela doznati jer "nisu željeli otkriti način na koji je otkriven pokušaj uzimanja Vučićeva ispisa prije nego što su ti papiri i izdani, ali dobro upućeni sugovornici lista tvrde da se time pokazalo kako dobro funkcionira sustav protuobavještajne zaštite koji provodi BIA". No, umirovljeni "kontraobavještajac", Politikin anonimni sugovornik, tvrdi da je to učinjeno pomoću tzv. sustava zvona.

– Taj "sustav zvona" funkcionira tako što se u njemu nalaze svi brojevi telefona štićenih državnih dužnosnika. Kada netko proba provjeriti broj telefona dužnosnika ili neki drugi podatak o njemu, kao što su ispisi poziva i bazne stanice na osnovu kojih je moguće pratiti nečije kretanje, sustav sam reagira i alarmira službe zadužene za brigu o sigurnosti. Na taj se način istog trenutka zna da netko hoće provjeriti podatke koji bi mogli ugroziti sigurnost ili narušiti privatnost štićenog dužnosnika – otkriva iskusni "kontraobavještajac".

>> Vučić će do kraja tjedna iznijeti istinu o "srpskom Watergateu"

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

TM
tom milles
09:57 09.11.2012.

U pravu je drug kontraobaveštajac to što kaže u vezi sistema zaštite elektroničkih komunikacija štićenih.No on ili nezna ili više ne radi na sebi u smislu usavršavanja u struci te mu nije poznato to da o bilo kojoj vrsti elektroničke komunikacije učinkovite i 100% sigurne zaštite NEMA:Svakoga je moguće provaliti i prisluškivati te presretati mu elektroničku poštu NEPRIMJETNO i to vrlo jednostavno rabeći VANJSKI SISTEM UPADA.To se radi na način "lova na lisicu" iako je to zastario način no samo usporedbe radi može ga se spomenuti.Također strane obaveštajne službe imaju kompletan uvid u komunikacije pogotovo onih štićenih i do tih podataka vrlo je lako moguće doći.Novac otvara sva vrata...

TM
tom milles
10:05 09.11.2012.

Upad u nečiju mobilnu komunikaciju vrši se rabeći IMEI mobilnoga telefona te jednom kada se taj kod sa nečijega mobitela snimi taj se mobitel može pratiti po čitavoj kugli zemaljskoj DOSLOVCE rečeno. Može čovjek mijenjati SIM kartice i operatere koliko mu volja no uvijek kod IMEI ostaje isti i nemoguće ga je izbrisati jer ga je proizvođač odn. tvornica upisala u dubinsku memoriju uređaja.

MA
mališa
12:00 09.11.2012.

Može se pratiti svaki mobilni telefon i svaki čovek ali prate se i oni koji prate. A zna se čija je dužnost da prati i obezbeđuje Vučića. Ovde je u tome poenta.