mađarski predsjednik u Hrvatskoj

Ader se sastao s premijerom i predsjednicom

Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Ader u posjeti Hrvatskoj
Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Andrej Plenković
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Kolinda Grabar-Kitarović
12.04.2017.
u 17:52
Oboje predsjednika je naglasilo da pitanje INA-e i MOL-a nije u njihovim ovlastima, dok je premijer Plenković zatražio jaču gospodarsku suradnju
Pogledaj originalni članak

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u srijedu je na Pantovčaku primila mađarskog kolegu Janosa Adera i  s njime razgovarala o otvorenim pitanjima između dviju država u područjima energetike, prometa, prekogranične suradnje i migracija. 

Predsjednica Grabar-Kitarović čestitala je Aderu na ponovnom izboru za predsjednika Mađarske u ožujku te je izrazila zadovoljstvo što je tako brzo ponovno došao u Hrvatsku, na njihov deseti međusobni susret. Predsjednik Ader je u dvodnevni službeni posjet Zagrebu stigao u srijedu na poziv predsjednice. 

Ona je na zajedničkoj konferenciji za medije nakon bilateralnog sastanka istaknula kako odnose dviju država posljednjih godina opterećuje nekoliko otvorenih pitanja, no da ona “ne bi trebala biti zapreka suradnji”. 

“Snažne poveznice i zajednički interesi trebaju stvarati povoljno okruženje za rješavanje otvorenih pitanja, od slučaja INA-e i MOL-a, do ostalih pitanja iz područja energetike, prekogranične suradnje i migracijske politike”, rekla je Grabar-Kitarović. 

Pitanje granica i manjina

Predsjednica je izrazila uvjerenje da će Mađarska i dalje podržavati Hrvatsku da što prije postane dio schengenskog prostora, te je naglasila da se s Aderom složila da zapadnobalkanska migrantska ruta mora ostati zatvorena, a dijalog s Turskom nastavljen. 

Prije svega treba štititi vanjske granice, što podrazumijeva i granice Hrvatske, kako bi se izbjegla potreba kontrole na granicama unutar Unije, uključujući i onu hrvatsko-mađarsku, suglasilo se dvoje čelnika. 

Razgovarali su i o položaju mađarskih i hrvatskih manjina u dvjema državama, pri čemu je Grabar-Kitarović izrazila nadu da će hrvatski zastupnik u mađarskom parlamentu u budućnosti dobiti status punopravnog člana parlamenta, a ne samo glasnogovornika kakav mu je trenutni status. Naglasila je da je Hrvatskoj posebno važna izgradnja hrvatskog kazališta u Pečuhu. 

Promet i energetika

Jedan od važnijih projekata za obje države jest LNG terminal na Krku koji će omogućiti veće nabave plina i izgradnju reverzibilnih konektora, istaknula je predsjednica. 

“Projekt je važan i za Hrvatsku i za Mađarsku zbog diverzifikacije opskrbe i širenja mogućnosti nabave plina”, kazao je mađarski predsjednik. 

Razgovaralo se i o dovršetku željezničkog koridora između Rijeke i Budimpešte, kao i cestovnog koridora između Ploča i Budimpešte. Ader je otkrio da će Mađarska svoju dionicu te ceste do hrvatske granice izgraditi u roku 3 godine.

Mađarski predsjednik zamolio je Grabar-Kitarović da skrene pozornost na otvaranje novih graničnih prijelaza. Posljednji put to je učinjeno 2008., a trenutno postoji prevelik razmak između njih, oko 50 kilometara, što nije povoljno u kontekstu prekogranične komunikacije, istaknuo je Ader. 

Pozvao je i na ponovno otvaranje razgovora o zajedničkom istraživanju i proizvodnji ugljikovodika na području zajedničke granice. 

“Stručnjaci smatraju da se ondje u dubini nalaze rezerve nafte i plina i u interesu je obiju država da na tome radimo”, rekao je.

Spomenuo je i potrebu interkonekcije plinskih sustava, te modernizaciju jadranskog naftovoda.

INA i MOL

Oboje predsjednika je naglasilo da pitanje INA-e i MOL-a nije u njihovim ovlastima i oni se ne namjeravaju miješati, no žele biti katalizator kako bi se riješilo to pitanje koje opterećuje međusobne odnose. 

“Za mene je energetika jedna od strateških grana gospodarstva i držim da bez obzira na problematiku s kojom se susrećemo vezano za koncern Agrokor i povezane tvrtke i kooperante vlada ima svako pravo raditi na rješenjima i zato ću podržati u njezinom pronalasku zajedničkog interesa”, naglasila je predsjednica. 

Ader je rekao da je MOL uložio sredstva u razvoj INA-e te Hrvatska, želi li otkupiti njegov udio u toj tvrtki,  treba ta sredstva vratiti Mađarskoj.

Kasnije u srijedu mađarski predsjednik susreće se s predstavnicima vlade s kojima će podrobnije razgovarati o tom pitanju. 

Sastanak s premijerom

Nakon sastanka s Grabar-Kitarović, Ader se sastao s predsjednikom Vlade Andrejom Plenkovićem u Banskim dvorima, iz Vlade javljaju priopćenjem. 

Razgovarali su o bilateralnim odnosima, kao i o mogućnostima produbljivanja gospodarske suradnje, posebno u području trgovine, investicija i turističke razmjene. 

Premijer Plenković istaknuo je da je Mađarska važan gospodarski partner Republike Hrvatske. 

Dodao je da su gospodarski odnosi dinamični te da se razvijaju kroz brojne sektore, od trgovinske i turističke razmjene, preko investicija do energetike i prometa. Međutim, naglasio je, postoji prostor za jačanje gospodarske razmjene

Naglašena je važnost Mješovitog odbora za suradnju između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Mađarske, kao zajedničkog okvira za održavanje odnosa na različitim razinama i stručnim forumima, za mađarsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj, kao i za hrvatsku nacionalnu manjinu u Mađarskoj. 

Premijer Plenković i predsjednik Áder usuglasili su se da je potrebno zajedničko djelovanje prema Europskoj komisiji kao i upravljanje procesima vezanim uz sustavne kontrole na granicama. 

Uz predsjednika Vlade bio je zastupnik mađarske nacionalne manjine u Hrvatskome saboru Robert Jankovics

>> U otkup Ine obveznicama koje bi izdale jake tvrtke

>> Bernardić: Na Ini su pali i Sanader i Karamarko, a iz dana u dan sve je očitije da je i Plenković na skliskom terenu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar IstinaHurts
IstinaHurts
18:26 12.04.2017.

preogavno

Avatar Pop.košič
Pop.košič
17:57 12.04.2017.

sad kad konačno uspostavimo poveznicu baltik jadran,bit ćemo kao švicarska

AU
aunick
16:41 12.04.2017.

Ader i Grabar-Kitarevic, kaze naslov a titule se namjerno ili radi novinarske nepismenosti i primitivne kultore, izostavljaju. Ako neuvazavate ili nepostujete Presjednicu zemje u kojoj kruh svoj nasusni skrbite, mogli bi da uvazite Gospodina Ministra susjedne zemlje. Primitivizam brez kraja.