KEMIJA

Nobelom nagrađeni za istraživanja popravka DNK

Foto: Reuters/PIXSELL
Nobel
Foto: Reuters/PIXSELL
Nobel
Foto: Reuters/PIXSELL
Nobel
Foto: Reuters/PIXSELL
Nobel
07.10.2015.
u 13:13
Laureati će podijeliti novčanu nagradu od 8 milijuna švedskih kruna, što je oko 6,5 milijuna kuna
Pogledaj originalni članak

Nobelova nagrada za kemiju ove godine ide Tomasu Lindahlu, Paulu Modrichu i Azizu Sancaru, objavljeno je danas. Trojica znanstvenika nagrađeni su za mehanistička istraživanja popravka DNK.  

– Njihov rad pružio je osnovno znanje o tome kako živa stanica funkcionira i kako se, na primjer, koristi za razvoj novih liječenja raka – stoji u obrazloženju.  

Laureati će podijeliti novčanu nagradu od 8 milijuna švedskih kruna, što je oko 6,5 milijuna kuna.  

– Bilo je to iznenađenje. Znam da sam tijekom godina povremeno bio uziman u obzir za nagradu, ali su i stotine drugih ljudi. Osjećam se sretno i ponosno što sam danas izabran – rekao je Lindahl, rođeni Šveđanin koji više od 30 godina radi u Velikoj Britaniji, prenosi BBC.  

Kako se navodi u obrazloženju, u ranim sedamdesetima znanstvenici su vjerovali da je DNK iznimno stabilna molekula, no Lindahl je demonstrirao da ona propada brzinom koja bi razvoj života na Zemlji učinila nemogućim. To ga je dovelo do otkrića molekularnog mehanizma base excision repair (BER), koji uklanja oštećene osnove i tako se suprotstavlja propadanju DNK.  

Aziz Sancar sa Sveučilišta Sjeverne Karoline u SAD-u mapirao je pak takozvani nucleotide excision repair, mehanizam kojim stanice popravljaju štetu koju ultraljubičaste zrake nanose DNK. Paul Modrich iz Medicinskog instituta Howard Hughes i Sveučilišta Duke u SAD-u demonstrirao je kako stanica ispravlja pogreške koje se pojavljuju prilikom replikacije DNK.

>> Nobelom nagrađeni za lijekove protiv parazitskih infekcija i malarije

>> Nobelova nagrada fizičarima koji su otkrili da neutrini imaju masu

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.