KVALIFIKACIJE ZA SP

Pomlađena Hrvatska nakon velike drame izgubila od Slovenije

Zagreb: Kvalifikacijska utakmica Hrvatska - Slovenija za košarkaško SP 2023. godine,
Autori Vecernji.hr, Hina
25.11.2021.
u 22:46
Bio je to dramatičan susret u kojem je pomlađena hrvatska reprezentacija u drugoj četvrtini vodila deset koševa razlike (28:18), a u završnici imala plus jedan (69:68), no na kraju nije uspjela slaviti.

Hrvatska košarkaška reprezentacija nakon velike borbe poražena je od Slovenije sa 76-74 u Draženovu domu u Zagrebu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje će se 2023. igrati u Japanu, Indoneziji i Filipinima.

Bio je to dramatičan susret u kojem je pomlađena hrvatska reprezentacija u drugoj četvrtini vodila deset koševa razlike (28-18), a u završnici imala plus jedan (69-68), no na kraju nije uspjela slaviti.

Hrvatska je odlično ušla u susret, povela je 11-3, no Slovenija je uzvratila serijom 7-0. Hrvatska potom bježi na +6 (16-10), a na kraju prve dionice rezultat je bio 19-16. Hrvatska je u drugoj dionici imala +9 (25-16), a potom i 10 koševa viška (28-18). No, Slovenija je u nastavku četvrtine odigrala odlično preokrenuvši veliki zaostatak u +2 na poluvremenu (41-39).

U trećoj dionici Slovenija je imala četiri koša prednosti (50-45), ali je Hrvatska nadoknadila zaostatak i u zadnju četvrtinu je ušla s vodstvom 56-55. U zadnjoj dionici gledali smo pravu dramu. U posljednju minutu Hrvatska je ušla s vodstvom 69-68, no Jakob Čebašek je pogodio tricu za 71-69 i izborio dodatno slobodno bacanje. Bio je točan za 72-69 48 sekundi prije kraja susreta.

Hrvatska je mogla izjednačiti, no trica Filipa Bundovića je "iscurila", srećom dobili smo novi napad u kojem je Lovro Gnjidić smanjio na 71-72. Aleksej Nikolić je 16 sekundi prije kraja realizirao dva slobodna bacaja za novo slovensko +3 vodstvo (74-71). Nažalost, Bundović je potom napravio prekršaj u napadu i Slovenija je šest sekundi prije kraja dobila dva slobodna bacanja. Klemen Prepelič je realizirao oba za vodstvo 76-71. Roko Badžim je sa zvukom sirene tek smanjio na konačnih 74-76.

Sloveniju su do pobjede predvodili Klemen Prepelič sa 16 koševa, Jaka Blažič sa 15 koševa i devet skokova, te Edo Murić sa 14 koševa, Kod Hrvatske najefikasniji su bili Filip Bundović sa 16 koševa, sedam skokova i pet asistencija, Roko Prkačin sa 15 koševa i pet skokova, te Roko Badžim sa 11 koševa.

U drugom susretu iz ove skupine Švedska je pobijedila Finsku sa 72-62. Šveđane su do pobjede predvodili Ludvig Hakanson sa 20 koševa i 10 asistencija, te Viktor Gaddefors sa 14 koševa i 10 skokova. U finskim redovima najefikasniji su bili Sasu Salin sa 12 koševa i osam skokova, te Mikael Jantunen i Edon Maxhuni sa po 10 koševa.

Već za tri dana Hrvatska gostuje u Finskoj. U drugom “kvalifikacijskom prozoru” koji će se održati od 25. do 28. veljače 2022 godine Hrvatska će igrati dvije utakmice sa Šveđanima, a kvalifikacije će se igrati kroz ukupno šest ciklusa.

Europa će na SP u Aziju poslati 12 reprezentacija. U prvom krugu europskih kvalifikacija je osam skupina po četiri ekipe, a tri najbolje iz svake skupine proći će u drugi krug. Važno je napomenuti kako se prenose svi bodovi iz prvog dijela natjecanja.

U drugom krugu formirat će se četiri nove skupine po šest reprezentacija, a tri najbolje momčadi iz svake grupe plasirat će se na svjetsku smotru.