veći krvni tlak

Paraolimpijci umjesto lijekova kao doping koriste bol

Foto: Reuters/Pixsell
Paraolimpijci umjesto lijekova kao doping koriste bol
27.08.2012.
u 23:10
Neki paraolimpijci namjerno si nanose bol kako bi povećali broj otkucaja srca i krvni tlak što im pomaže pri boljem izvođenju vježbi
Pogledaj originalni članak

Umjesto nedopuštenih lijekova, neki paraolimpijci kao doping koriste bol. Naime, iz organizacijskog odbora Paraolimpijskih igara koje u srijedu počinju u Londonu kazali su kako će uz testiranje na droge raditi i testiranje na pojačavanje boli, piše Los Angeles Times.

Naime, kod atletičara, vježbanje povećava otkucaje srca i krvni tlak što pomaže da bi na natjecanju bolje izveli vježbe. No, sportaši s ozlijedama, ne mogu to postići prije izvedbi. Stoga su, kako bi imali veći krvni tlak i povećali broj otkucaja srca u minuti namjerno izazivali bol koja povećava krvni tlak.

A bol su namjerno uzrokovali sjedenjem na oštrim predmetima, udarali su se čekićem po nogama ili radili električne šokove na nekim dijelovima tijela.

– Nekada sam znao raditi električne šokove na nozi ili prstima – ispričao je Brad Zdanivsky, 36-godišnji kvadriplegičar.

Zbog toga će paraolimpijci prije natjecanja proći preglede krvnoga tlaka, no Zdanivsky smatra kako to nije najbolje rješenje.

– To nije pravo rješenje. To je ružna istina o kojoj nitko ne želi pričati – kaže.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.