Dobile dozvolu

Iranke razgrabile ulaznice: 'Ne mogu vjerovati da sam na stadionu, prošlo je 40 godina'

Foto: DPA/Pixsell
Iranske navijačice
Foto: DPA/Pixsell
Iranske navijačice
Foto: DPA/Pixsell
Iranske navijačice
Foto: DPA/Pixsell
Iranske navijačice
Foto: DPA/Pixsell
Iranske navijačice
11.10.2019.
u 08:36
Iranke su jučer pohrlile na nogometni stadion u Teheranu nakon što je Fifa zaprijetila da će suspendirati Iran iz kvalifikacija za SP u Kataru 2022. jer je pristup tribinama dopuštao samo muškarcima
Pogledaj originalni članak

Ljubiteljice nogometa u Iranu jučer su dosanjale svoj san i prvi put nakon Islamske revolucije 1979. mogle su nazočiti nogometnoj utakmici svoje nacionalne vrste. Iranke nisu smjele ulaziti na nogometne i druge stadione 40 godina jer su to zabranili iranski vjerski poglavari tvrdeći da ih se mora zaštititi od muškog ozračja na utakmicama.

Iranke su jučer pohrlile na nogometni stadion u Teheranu nakon što je Fifa zaprijetila da će suspendirati Iran iz kvalifikacija za SP u Kataru 2022. jer je pristup tribinama dopuštao samo muškarcima. Ta je prijetnja bila dovoljna da vlasti u Teheranu dopuste ženama ulazak na stadion. Utakmica Iran – Kambodža prva je koju su mogle gledati.

Težak put koji su Iranke prošle da bi izborile pristup na stadione nije prošao bez tragedija. Sahar Hodajari umrla je prošli mjesec nakon što se zapalila ispred zgrade suda strahujući da će završiti u zatvoru jer je bila na nogometnoj utakmici. Prozvana “Blue Girl” po bojama kluba Esteghlal za koji je navijala, prošle je godine bila pritvorena nakon što je pokušala ući na stadion odjevena kao muškarac. Njezina smrt izazvala je velike kritike javnosti i mnogi su zatražili da Fifa Iranu zabrani sudjelovanje na natjecanjima.

Zabrana pristupa ženama na stadione nije bila propisana zakonom, ali ju je šerijatska policija strogo provodila. Iranke su samo u rijetkim slučajevima smjele ući na stadione. Dvadesetak probranih Iranki bilo je nazočno u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2002. U listopadu je čak stotinu pažljivo odabranih Iranki ušlo na stadion Azadi na prijateljsku utakmicu s Bolivijom. Ali već dan poslije državni tužitelj upozorio je da se to ne smije ponoviti jer bi “dovelo do grijeha”.

“Ženske ulaznice” za utakmicu koju je Iran dobio s čak 14:0 rasprodane su za pola sata, a među 3500 žena je i novinarka koja prati nogomet Raha Purbahš.

– Ne mogu vjerovati da se to dogodilo. Nakon svih godina rada u nogometu, ali sve gledajući na televiziji, prvi put sam utakmicu i osobno doživjela – kazala je.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OB
Oblivion
10:18 10.10.2019.

I onda tvrde da religija nije zlo???

Avatar Anemija_talasemijaEU-bekrija
Anemija_talasemijaEU-bekrija
08:56 13.10.2019.

Sad moraju imat tribinu za gostujucu torcidu zensku sa zenskim zastitarima i policajkama ,tko ce prepipavat huliganke ,mogu zolju unijet ispod ovih mantlija a i zamaskirane su u nikab ko ostojicevi crtaci svastike