Talijani potopili dupine, ništa od borbe za medalju na EP

Hrvatska vaterpolo reprezentacija
18.06.2014., Zagreb - Otvoreni trening i konferencija za medije hrvatske vaterpolo reprezentacije na bazenu SRC Mladost. Photo: Daniel Kasap/PIXSELL
23.07.2014.
u 20:11
Završilo je s rezultatom 8:7, iako smo mogli napraviti više da se ruke nisu toliko tresle

Hrvatski vaterpolisti nisu uspjeli ući u polufinale Europskog prvenstva u Budimpešti. Bolji od naših u četvrtfinalu bili su Talijani koji su u tvrdoj utakmici pobijedili sa 8:7.

Milaković zapucao peterce

Iako su izabranici Ivice Tucka u pripremnom razdoblju pobijedili Talijane sa 12:9 (u Zagrebu) i 12:4 (u grčkom Marathonu) već je prva četvrtina pokazala da će ovo biti sasvim drukčija utakmica. Igralo se čvrsto u obrani, s dva vratara možda i najbolja na svijetu, pa su postignuta samo dva pogotka: Aicardi je doveo Talijane u vodstvo, a Sukno izjednačio.

Ni u drugoj četvrtini nije bilo mnogo više lepršavosti, iako je postignuto pet pogodaka. U tvrdoj utakmici uglavnom se igralo na dobivanje igrača više. U tome su takmaci bili gotovo podjednaki, ali su naši bili uspješniji u realizaciji. Sva tri pogotka postigli smo s igračem više, a problem prve polovice utakmice bio je samo u tome što su suparnici postigli pogodak više i poveli su sa 4:3.

Ni u nastavku naši vaterpolisti nikako nisu uspijevali doći u vodstvo. Ali su barem izjednačavali: za 4:4 Lončar prekrasnom šraubom s dva metra, za 5:5 Sukno odličnim udarcem iz daljine, za 6:6 isti igrač iz napada s igračem više. No, potom su azzurri otišli na dva razlike, poveli su sa 8:6, pa je Muslim samo smanjio na 7:8. U posljednjoj minuti, 45 sekundi prije kraja Milaković nije realizirao igrača više (Tempesti mu je obranio), a imali smo i posljednji napad od 20 sekundi za izjednačenje, ali nije išlo...

Ostajemo s tri medalje

Hrvatski su vaterpolisti na dosadašnjim europskim prvenstvima, na kojima su nastupili samostalno (10), osvojili tri medalje: srebrnu u Firenci 1999. (s izbornikom Nevenom Kovačevićem) i u Kranju 2003. (sa Zoranom Rojom) te zlatnu u Zagrebu 2010. (s Ratkom Rudićem). Imaju još četiri četvrta mjesta (Beč 1995., Sevilla 1997., Budimpešta 2001. i Malaga 2008.), jedno peto mjesto (Sheffield 1993.), jedno sedmo (Beograd 2006.) i jedno deveto (Eindhoven 2012.).