Europski fondovi

Mi u bankama pokušavamo odgoditi 'fintech'

Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Boris Vujčić
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Boris Vujčić
19.05.2017.
u 08:10
Jačanje startupova i FinTech kao rješenja za male i mikro poduzetnike glavna je tema konferencije EFSE-a koja se prvi put održava u Hrvatskoj
Pogledaj originalni članak

Pokazuje se da pristup financijama nije glavni problem, ali je jedan od problema malih i srednjih poduzetnika. Glavni je problem nedostatak kolaterala i kapitala, zbog čega nisu u stanju pristupati bankama i dobivati zajmove. Oslanjaju se na vlastite zarade i njima financiraju razvoj. Već dugo mislim da bi država u tome mogla pomoći, ponajprije kroz garancijsku shemu, korištenjem sredstava iz europskih fondova – istaknuo je guverner HNB-a Boris Vujčić na godišnjoj skupštini Europskog fonda za jugoistočnu Europu koja se prvi put održava u Hrvatskoj.

U našu je zemlju investirano samo oko jedan posto kredita iz njihova portfelja koji iznosi ukupno oko milijardu eura i preko partnerskih banaka distribuira se kroz male i mikro kredite.

– Udio kredita u Hrvatskoj je malen, ali optimističan sam da se razvojem hrvatskog gospodarstva može značajno povećati. EFSE-ovo financiranje za male i srednje poduzetnike i kućanstva s nižim prihodima pomaže razvoj u regijama u kojima poslujemo – istaknuo je predsjednik upravnog odbora EFSE-a Christoph Tiskens. Smatra, kaže, da je nužna znatno veća inkluzija startupova jer je njihov pristup financiranju jako ograničen. Ističe da je potrebno razviti konzalting koji će im pomagati dok pokreću poslovanje, a mogle bi ga omogućiti gospodarske i obrtničke komore. U istom paketu vidi i državna jamstva za njihovo financiranje.

"Upravo je jačanje startupova i „fintecha“ kao rješenja za male i mikro poduzetnike glavna tema ovogodišnje konferencije.

- Mi u bankama pokušavamo odgoditi te nove načine financiranja – iznenađujuće je replicirala Zagorka Mintas, direktorica upravljanja poslovnim odnosom za poduzetnike u Zagrebačkoj banci, EFSE-ovoj partnerskoj instituciji u Hrvatskoj.

No, prema istupu guvernera, stječe se dojam da je regulator ipak svjestan promjena na tom području.

- Implementiranje PS2 direktive trebalo bi biti velika stvar za klijente i omogućiti im da koriste usluge i drugih financijskih aktera, recimo da Google i Facebook koriste za plaćanje računa, a ipak imaju siguran transfer novca – istaknuo je Vujčić.

Na panelima su sudjelovali i predstavnici novih modela financiranja koji su otkrili što smatraju najvećim preprekama za njihov biznis.

- Mislim da je najveći problem nedostatak inovativnih ideja – istaknuo je Marko Gregović, osnivač Crowdfunding akademije, dok je upravitelj Zadruge za etično financiranje Goran Jeras apostrofirao da je to nedostatak povjerenja prema tim novim idejama, u Hrvatskoj, ali i regiji, Europi i globalno."

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.