sankcije

Sirijski dužnosnik: Inina naftna polja dat ćemo ruskom Gazpromu

Foto: VL
Sirijski dužnosnik: Inina naftna polja dat ćemo ruskom Gazpromu
17.03.2012.
u 10:00
Ina: I dalje imamo ured u Damasku. Naši ugovori imaju snagu zakona. Ministar nafte pak tvrdi da su Inini poslovni interesi u Siriji ugroženi.
Pogledaj originalni članak

Inine bušotine u Siriji - milijarde dolara vrijedna nalazišta nafte i plina – preuzet će ruski naftni i plinski div Gazprom!

Ovu šokantnu informaciju Večernjem listu dao je Mohamed Al-Kshto, predsjednik saveza privredne komore Sirije i savjetnik ministra gospodarstva. U Ini kažu da ne raspolažu informacijom da ruski Gazprom preuzima Inina polja i da stoga to ne mogu komentirati.

Da je Ina u problemima i da su njezini poslovni interesi u Siriji ugroženi, potvrdio nam je i sirijski ministar nafte Sufiyan Al-Lawi.

Umjesto nas – Rusi i Srbi

– Sirija i bez vodećih svjetskih kompanija koje su napustile našu zemlju zbog sankcija nije osjetila posljedice. Sve su kompanije koje su napustile Siriju gubitnici jer konkurencija je velika. Kada su nas napustili Shell, Total i Ina, odmah su se umjesto njih pojavile kineska naftna kompanija CNPC, ruski Tatnjeft, rumunjski SNP Petrom te srpski NIS, koji su željeli nastaviti raditi na naftnim poljima – ustvrdio je Sufiyan, unatoč napisima da su se iz Sirije povukle europske kompanije pa čak i ruski Tatnjeft.

Našu naftnu kompaniju zamolili smo za komentar Sufiyanove tvrdnje te da nam komentiraju eventualno kršenje sankcija koje je Siriji nametnula Unija od strane rumunjske kompanije.

– Nemamo nikakvih informacija vezano uz tvrdnje koje spominjete te ih stoga nismo u mogućnosti komentirati. Međutim, željeli bismo Vas još jednom podsjetiti da Ugovori o podjeli proizvodnje koje je Ina zaključila u Siriji imaju snagu zakona u toj zemlji te je istima točno definirano na koji se način i po kojoj proceduri može ugovor raskinuti ili prenijeti. Stoga takve navode smatramo neutemeljenima. Također napominjemo da Ina i dalje ima otvoren ured u Damasku u Siriji te da je Ina i dalje aktivno angažirana i kontinuirano radi na zaštiti svojih interesa u toj zemlji te se nada što skorijem prestanku okolnosti koje su dovele do „više sile“ kako bi mogla nastaviti svoje aktivnosti u toj zemlji. Svoje aktivnosti koordiniramo na poslovnoj i na pravnoj razini s ostalim međunarodnim naftnim kompanijama koje posluju u Siriji – poručuju iz Ine.

– Nije tajna, u Damasku je ostao samo jedan zaposlenik Ine, šef sirijske podružnice Željko Mlinarić – kaže nam hrvatski počasni konzul u Siriji Nisan Kusaba.

Sumnjičav je prema najavama da će “hrvatska” naftna polja tako lako biti predana drugim kompanijama.

– Ina je proglasila “force major” (viša sila), no to ne znači da su automatski izgubili polja. Time bi i sirijska strana napravila nešto protuzakonito. No, povratak će biti težak – kaže te ponovno objašnjava kako je Ina u Siriji registrirana kao isključivo hrvatska tvrtka, bez obzira na udio MOL-a u njezinu vlasništvu.

Shell: Bez komentara

Od svih navedenih kompanija samo nam je Shell – riječima “predmet koji spada u kategoriju bez komentara” – odgovorio na pitanje jesu li njihovi ljudi još prisutni na sirijskim poljima. Rumunji nisu odgovorili krše li sankcije EU. Razvoj situacije u Siriji neizvjestan je, a i izbori zakazani za 7. svibnja mogli bi podići tenzije.

OTVORILA DUŠU ZA VEČERNJI

Jelena Perčin: 'S prvim suprugom imam fenomenalan odnos, a Momo djecu 'na papiru' može viđati svaki drugi vikend'

– U trenutku kada su mediji dobili informaciju da smo se Momo i ja razveli, mi smo već godinu dana bili zapravo razvedeni. Tako da je sada već prošlo dvije godine otkad je svatko krenuo svojim putem. Svojoj djeci nikada nisam rekla: "Vaši mama i tata više se ne vole." To mi je grozno! Uvijek sam im objašnjavala da volim njihovog tatu, ali da više nismo zaljubljeni – između ostalog, kazala je glumica Jelena Perčin u velikom intervjuu za Večernji list.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 101

FE
Felicijen
16:03 17.03.2012.

Hoće li sada mudrijaši iz INE tražiti od EU naknadu štete kad vele da su se morali solidarizirati sa stavom EU o sankcijama Siriji ?!

JO
John80
16:46 17.03.2012.

kako bi rekao premijer: \"Hladno, racionalno i proračunato\". Za Hrvatsku će biti hladno i racionalno, a za Ruse proračunato.

IP
infо_punkt
14:59 17.03.2012.

tako treba... što će nama milijarde? ionako ne bismo znali što bi s njima...