Fondovi za spas

Privatnici i država ulažu 400 milijuna kuna u spašavanje tvrtki

Foto: \'Jurica Galoić/PIXSELL\'
Privatnici i država ulažu 400 milijuna kuna u spašavanje tvrtki
16.11.2010.
u 08:56
Ove godine osnovat će se pet fondova za gospodarsku suradnju, a povrat novca očekuju za nekoliko godina
Pogledaj originalni članak

Vlada nije odustala od fonda za gospodarsku suradnju koji je najavila još početkom godine, a potvrdio je to ministar gospodarstva Đuro Popijač prilikom predstavljanja proračuna u Vladi. U fondu će se kombinirati državni i privatni novac u omjeru 1:1 te financirati domaće tvrtke, prije svega mali i srednji poduzetnici kojima je potreban dodatni kapital zbog sadašnjeg problema nelikvidnosti.

Pet fondova
Kako nam je rekla Mirna Marović, predsjednica hrvatske Private Equity i Venture Capital Asocijacije, do kraja godine osnovat će se pet takvih fondova u kojima se planira godišnje prikupiti oko 400 milijuna kuna – 200 milijuna dala bi država, a isto toliko privatni ulagači. Tim novcem tijekom pet godina moglo bi se uložiti u oko 10 do 12 projekata na godinu.

Quaestus Borislava Škegre osnovat će drugi fond, a isto će učiniti također već registrirano društvo Nexus Alfa. Ostala su tri novi osnivači –  Alternativ PE, Honestus PE i Prosperus Invest. Za razliku od sadašnjih ulaganja private equity fondova, u kojima je bio isključivo novac privatnih ulagača, novi će fondovi, dakle, biti kombinacija privatnog i državnog novca. Domaće kompanije koje će ulagati u fondove već izražavaju interes, što je dokaz da slobodnog kapitala ima i da su tvrtke spremne zajedno s državom sudjelovati u pomoći gospodarstvu. Osim njih, važni ulagači bit će i mirovinski fondovi te osiguravajuća društva.

Samo zahvaćeni krizom
Trenutačno se ne želi nagađati kojim bi se tvrtkama fondom moglo pomoći. Tek se zna da to mogu biti samo one koje slabije posluju zbog krize i imaju perspektivu oporavka. Uostalom, i ulagači u fond, uključujući državu, očekuju povrat uloženog novca tijekom nekoliko godina, a on, prema iskustvima drugih zemalja, može biti višestruk. Ovakvu vrstu fondova u vrijeme krize osnovale su još neke zemlje srednje Europe, ali i Francuska i Njemačka, kako bi pomogle tradicionalnim industrijama čije je poslovanje pogođeno krizom.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

OB
-obrisani-
14:10 16.11.2010.

Škegro : Čist Račun Duuuuuuuuga ljubav

TN
the_number
11:32 16.11.2010.

Bilo kakva inicijativa je poželjna samo da se gospodarstvo pokrene!

ZE
zeljko44
13:33 16.11.2010.

jadna nam majka ako nas pocne opet skegro spasavati!!!!!!!