Pogođeni koronakrizom

Poduzetnici traže od Vlade da u kompenzacijske mjere uključi sve pogođene djelatnosti

Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Poduzetnici traže od Vlade da u kompenzacijske mjere uključi sve pogođene djelatnosti
30.11.2020.
u 15:54
Pitaju se što je s event industrijom, povremenim prijevoznicima, putničkim agencijama i svim djelatnostima povezanima s onima koji su zatvoreni.
Pogledaj originalni članak

Vlada nije pronašla rješenje za sve poduzetnike i obrtnike koji su snažno pogođeni koronakrizom, priopćili su u ponedjeljak iz Udruge Glas poduzetnika (UGP) nakon sastanka s predstavnicima Vlade, napomenuvši da u kompenzacijske mjere za pomoć poslovanju moraju biti uključene sve pogođene djelatnosti. 

Predstavnici Vlade danas su s predstavnicima poslodavaca i ugostitelja održali sastanak u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike s ciljem da čuju što im Vlada predlaže kao mjere za obeštećenje zbog zatvaranja poslovanja uslijed pogoršanja epidemiološke situacije u zemlji.

Iz UGP-a ističu da su od tog sastanka imali veća očekivanja.

"Pozdravljamo neke dijelove prijedloga koje su iznijeli ministri kao što su novi Covid zajmovi HAMAG-BICRO-a za poduzetnike. Jedan od prijedloga je i obeštećenje fiksnih troškova, ali samo za zatvorene djelatnosti. Smatramo kako se obeštetiti moraju sve pogođene djelatnosti s velikim padom prometa, bez obzira na to jesu li formalno zatvorene ili zbog cijele situacije imaju velik pad", navode u priopćenju članovi Udruge Glas poduzetnika.

Pitaju pritom što je s event industrijom, povremenim prijevoznicima, putničkim agencijama i svim djelatnostima povezanima s onima koji su zatvoreni.  "Hoćemo li njih pustiti da propadnu?", zanima UGP, ukazujući da su i te pogođene djelatnosti odgovornost Vlade. Iz UGP-a konstatiraju da Vlada ponovno nije donijela rješenje za sve pogođene poduzetnike.

Jedan od  prijedloga Udruge Glas poduzetnika je i privremeno smanjenje PDV-a na pogođene djelatnosti. U Udruzi naime smatraju da je nužno smanjiti PDV na 13 posto, kako bi se potaknula potrošnja. Ističu da bi taj potez olakšao poslovanje svih poduzetnika u pogođenim djelatnostima kao što su ugostiteljstvo i ostale uslužne djelatnosti. To su, podsjeća Udruga,  učinile gotovo sve zemlje Europske unije. 

Video - Pitali smo građane podržavaju li nove mjere: "Ja mislim da je to stvar svakog pojedinca kako će se ponašati."

Predsjednik Udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas smatra da kratkoročne mjere nisu adekvatne, a plan dugoročnih reformi uopće ne postoji.

"Nezadovoljni smo. Dali smo jasne i argumentirane prijedloge koji su u interesu Hrvatske, poslušajte nas“, naveo je Bujas.

Vedran Jakominić iz Odbora za ugostiteljstvo Udruge Glas poduzetnika smatra da prijedlozi koje je Vlada ponudila možda imaju smisla za njih, međutim u stvarnosti ne rješavanju probleme poduzetnika.

"Smatram da nije u redu da su ponudili mjere samo za one koji su zatvoreni. Moj stav je da su trebali predložiti rješenje za sve poduzetnike i obrtnike koji su pogođeni pandemijom virusa Covid-19. Osim toga, moram istaknuti da ni ovi prijedlozi ne rješavaju probleme kao što je primjerice nakupljena roba u skladištu, a ističem i da se veći dio naših troškova odnosi baš na državu. Moram reći da je ponuđen minimum te da Vlada nije dubinski sagledala problem“, istaknuo je  Jakominić. 

Iz Udruge ponovno upozoravaju da će mnoge tvrtke propasti ako se ne pomogne svim poduzetnicima s velikim padom prometa te da će se nezaposleni uskoro vjerojatno brojati u desecima tisuća.

"Ponavljamo kako su mjere za očuvanje ranih mjesta - mjere za radnike, a troškovi poslovanju su daleko veći", napomenuli su iz Udruge, podsjećajući da će proračun ostati prazan ako se uništi većina malih i srednjih poduzetnika koji su okosnica hrvatskog gospodarstva. 

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.