vodič za snalaženje

Ovo je 10 savjeta kako preživjeti krizu...

Foto: Boris Šćitar/VLM/PIXSELL
Ovo je 10 savjeta kako preživjeti krizu...
23.01.2013.
u 14:00
Naši su savjeti mali vodič za snalaženje u krizi, pa ako ste čak i većinu ovih savjeta već isprobali, čitanje iznova može donijeti neku novu ideju.
Pogledaj originalni članak

Možda ste sasvim pristojno i organizirano živjeli od svojih primanja i kontrolirali rashode dok ste pristojno zarađivali. No, kad se ravnoteža obiteljskih prihoda i rashoda poremeti, ne može se svatko odmah snaći i reagirati na pravi način. To nije ništa sramotno, ali loše je ne zatražiti pomoć; od prijatelja, stručnjaka, iz literature...

Naši su savjeti mali vodič za snalaženje u krizi, pa ako ste čak i većinu ovih savjeta već isprobali, čitanje iznova može donijeti neku novu ideju, možda baš za vas spasonosnu...

1. Napravite vlastiti “stres test”

OMJER TROŠKOVA I PRIHODA: Prvi je korak provjeriti prelaze li mjesečni troškovi prihode. Možda toga niste svjesni, ali pokazat će to dopušteno prekoračenje koje raste te računi na karticama koje ne možete podmiriti u mjesecu u kojem dolaze na naplatu. Najbolja je metoda napraviti tablicu prihoda i rashoda – sve staviti na papir, odnosno u “excel” tablicu. Ako ste još u “zelenoj” zoni, s viškom prihoda, u tablicu uvrstite i sve veće godišnje troškove; ljetovanja, zimovanja, dječje ekskurzije, auto i ostala osiguranja i članarine za razne aktivnosti i kartice. Planirajte način njihova financiranja pa još jednom provjerite jeste li u “zelenom”.

2. U “crvenom” – pregovarajte

REFINANCIRANJE I ODGODE: Ako ste izgubili posao, osobna ili obiteljska primanja su se smanjila ili čak potpuno presušila, a kreditno ste zaduženi, ne znači da odmah morate u bankrot. Posjetite svog najvećeg vjerovnika (to je vjerojatno banka) i provjerite možete li dobiti poček (ako ste izgubili posao) ili reprogram kredita (ako su vam se smanjila primanja) s nižom ratom. I to ćete platiti, i to ne jeftino, ali puno je bolje od prestanka plaćanja, blokade plaće, ovrha ili – ostanka bez krova nad glavom.

3. Kratkoročne dugove pretvorite u dugoročne

PROMIJENITE “PRIRODU” DUGA: Kratkoročne kredite i kartičarski dug pokušajte pretvoriti u dugoročni; kamate su povoljnije, a rata niža. Ako nemate klasičan kredit, ali imate veliki dug po karticama ili revolving zaduženje, pokušajte podići kredit s nižom kamatom.

4. Plaćajte prvo skuplji dug

PROVJERITE KAMATE: Ako ste već u kašnjenju s plaćanjima, prvo podmirujte dug s većom kamatom. Najskuplji kredit ili dug plaćajte prvi jer će zaduženje po njemu brže rasti. Morate li odgoditi neki račun, odgodite onaj s nižom kamatom.

5. Provjerite tko će prvi obustaviti isporuku

NISU SVI JEDNAKO AŽURNI: Kad su posrijedi komunalna dugovanja, raspitajte se koji je isporučitelj usluge najrigidniji. To će vam odrediti i listu prioriteta pri plaćanju.

6. Možda nije vrijeme za “pametna ulaganja”

UMJESTO PREKIDA ZAMRZAVANJE: U kriznim situacijama ono što se činilo kao pametno ulaganje postaje luksuz. Policu životnog osiguranja ili osiguranja doma ne morate prekinuti, često se i ne isplati, ali može se dogovoriti privremeno zamrzavanje.

7. Dodatna odricanja - možda ima još luksuza

BEZ ČEGA SE MOŽE: Možda vam se čini da ste se odrekli baš svega, no dvaput razmislite o tome isplati li vam se više javni prijevoz do posla ili korištenje vlastita automobila, možete li ponijeti pripremljenu hranu umjesto naručivanja... Skupu teretanu može zamijeniti i trčanje u parku ili vježbanje doma na strunjači. Umjesto kupnje darova, nešto napravite sami. Vaši će prijatelji i obitelj razumjeti, a dar koji sami izradite ima i veću emotivnu vrijednost.

8. Prerežite nepotrebne kartice

ŠTEDNJA NA ČLANARINI: Ne morate imati kreditne kartice baš svih izdavača. Čim im istekne članarina koju ste već platili, prerežite karticu koju ne trebate. Posebno se to odnosi na revolving. No, ostavite jednu karticu za hitne slučajeve.

9. Moguće su i uštede na poreznom tretmanu

PROVJERITE ODBITKE: Odbitke za djecu i uzdržavane članove prebacite na supružnika koji ima veću plaću, isplati se. Premda to možete napraviti i ako prijavljujete porez na dohodak, bolje je iskoristiti tu mogućnost na mjesečnoj razini. Novac više vrijedi sad nego kasnije.

10. Nastojte povećati prihode

UNOSNI HOBIJI: Svaka je mogućnost dodatne zarade blagoslov. Možete prevoditi, lektorirati, pisati stručne članke, trenirati, davati instrukcije iz nekih predmeta ili satove glazbenog instrumenta. Šivanje za sebe i obitelj, pečenje kolača, čuvanje djece ili pomaganje u kućanskim poslovima... sve može pomoći da se preživi kad kriza pokuca na vrata...

>>Koliko bismo imali 1. 1. 2013. da smo 2012. uložili 10.000 kn u...

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

PU
paul-umpe
15:15 23.01.2013.

evo par mojih savjeta 1,prodaj auto ili ga vrati banci i kupi onaj koj mozes financirati 2,prodaj iphone i iskopaj iz ladice puno manju Nokiu.to isto uradi zeni i djeci 3,prestani ispijati kave po lokalnim bircovima i prodavat spiku prvo o tisucama a sat vremena kasnije o milionima a kavu jos nisi platio 4 prestani se trpat tamo gdje ti nije mjesto jer za to nisi financiski podkovan(ljetovanja i zimovanja) 5 ne odbijaj posao koji ti se nudi iako je lose placen jer kad radis u kontaktu si s ljudima i mozes dalje napredovat 6 makni se od kladionica jer tu nema kruha 7 konacno prestani kukati i govoriti tko je pokrao a tko ne nego zasuci rukave i pocisti prvo u svom domu i pred svojim vratima

KA
kassel1971
16:28 24.01.2013.

kako uštediti plin?smanjenje temperature za 1 stupanj,štedi 5%.Ja sam okrenuo na off i uštedio 100%.Ali kupio sam deblje deke.