Istraživanje tvrtke Deloitte

Hrvatske će tvrtke u iduće dvije godine više ulagati u istraživanje i razvoj

Foto: PR FOTO
Hrvatske će tvrtke u iduće dvije godine više ulagati u istraživanje i razvoj
16.09.2014.
u 14:06
U protekloj godini tvrtke u istraživanje i razvoj najčešće ulagale između 1 i 3 posto prihoda iz redovitog poslovanja (33,3 posto), dok ih je čak 23,1 posto uložilo više od 10 posto prihoda
Pogledaj originalni članak

Gotovo 72 posto tvrtki namjerava svoja ulaganja u istraživanje i razvoj kratkoročno povećati što je u skladu s važećim razvojnim prioritetima na razini i EU i RH, navodi se u drugom „Izvještaju o aktivnostima istraživanja i razvoja“1, kojeg je objavila konzultantsko-revizorska tvrtka Deloitte.

U protekloj godini tvrtke u istraživanje i razvoj najčešće ulagale između 1 i 3 posto prihoda iz redovitog poslovanja (33,3 posto), dok ih je čak 23,1 posto uložilo više od 10 posto prihoda što je značajno više u odnosu na prošlogodišnjih 4 posto. 

„Što se tiče ove godine ohrabruje činjenica što gotovo 72 posto tvrtki namjerava svoja ulaganja u istraživanje i razvoj kratkoročno povećati. Ovo je rezultat koji značajno odskače i od cjelokupne regije u kojoj je istraživanje provedeno i gdje u prosjeku 42 posto tvrtki planira kratkoročan porast ulaganja.“ navodi Sonja Ifković, direktorica u Deloitteu zadužena za istraživanje i razvoj i dodaje: „Planirani porast ulaganja u istraživanje i razvoj tvrtki u Hrvatskoj u skladu je s najavljenim razvojnim strategijama na razini EU i Republike Hrvatske u kojima je u financijskom razdoblju od 2014. do 2020. godine naglasak stavljen na jačanje konkurentnosti gospodarstva kroz sufinanciranje ulaganja u istraživanje i razvoj.“

Na povećanje razine ulaganja u istraživanje i razvoj u Hrvatskoj, iz perspektive privatnog sektora, najviše utječe dostupnost više vrsta poticaja za istraživanje i razvoj, stabilnost regulatornog okruženja te dostupnost i cijena zapošljavanja kvalificirane radne snage.

Kao najmanje bitan čimbenik ocijenjena je mogućnost zaštite intelektualnog vlasništva. Istovremeno, izvještaj pokazuje da je najzastupljenija mjera zaštite intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj politika tajnosti tvrtke, odnosno poslovna tajna (79,5 posto ispitanika), a potom slijede zaštićeni znak odnosno žig (38,5 posto), autorsko pravo (33,3 posto), industrijski dizajn (25,6 posto) dok svega 23,1 posto ispitanika primjenjuje patente kao mjeru zaštite intelektualnog vlasništva. Ovo je značajno niži postotak u odnosu na regiju gdje oko 44 posto ispitanih tvrtki patentira rezultate vlastitih istraživačko-razvojnih projekata.

„Zanimljivo je i da od ispitanih tvrtki samo njih 33,3 posto navelo da koristi autorska prava kao mjeru zaštite intelektualnog vlasništva. Za razliku od većine drugih pravnih instrumenata zaštite, autorska prava ne zahtijevaju posebne radnje ili registraciju. Ovaj podatak snažan je indikator da tvrtke u Hrvatskoj još nisu u potpunosti svjesne ove mjere zaštite“ navodi Ivan Andrišek, viši savjetnik u Deloitteovom Odjelu poreznog savjetovanja.

Najpoznatiji poticaj i dalje predstavlja Državna potpora za istraživačko-razvojne aktivnosti na temelju Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju s kojom je upoznato 43,6 posto ispitanika. Opća informiranost o ovoj potpori na znatno je višoj razini u odnosu na prošlu godinu – dok je prošle godine čak 43,3 posto ispitanika izjavilo da su upoznati s mogućnošću poreznih poticaja, ali nisu sigurni koje aktivnosti mogu svrstati u opravdane aktivnosti istraživanja i razvoja, ove godine ih je za 20 posto manje – svega 23,1 posto.

Detaljnija analiza novčanih potpora za istraživanje i razvoj pokazala je vrlo nisku razinu poznavanja ovakvih potpora. Naime tek je jedna četvrtina ispitanika upoznata s mogućnostima i prednostima novčanih potpora, a čak 43,6 posto ispitanika nije svjesno ovakvih mogućnosti. Preostalih 30,8 posto ispitanika izjavilo je da je upoznato s mogućnostima, ali ih ne koriste.

>>'Tvrtke sve više ulažu u školovanje zaposlenika'

>>Hrvati najgori platiše u Europi – tvrtke čekaju i po četiri mjeseca

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.