ALLIANZ GSC

Globalni kibernetički napad – 50 mlrd. $ štete

Foto: Thinkstock
Globalni kibernetički napad – 50 mlrd. $ štete
29.03.2018.
u 10:57
Razvoj umjetne inteligencije nosi tvrtkama veću učinkovitost, ali rizici koje generira mogu donijeti i goleme financijske štete
Pogledaj originalni članak

Razvoj umjetne inteligencije tvrtkama može donijeti veću učinkovitost, manje repetitivnih poslova i bolje iskustvo za klijente, ali i brojne rizike koji mogu rezultirati financijskim gubicima: izloženost zlonamjernim kibernetičkim napadima i tehničkim kvarovima povećat će se, a jačanjem povezanosti između društava i gospodarstava porast će i mogućnost poremećaja velikih razmjera i iznimnih financijskih gubitaka.

Globalni kibernetički napad većih razmjera potencijalno bi mogao izazvati gubitak veči od 50 milijardi dolara, no čak i poludnevni nestanak struje na lokaciji pružatelja cloud usluga može uzrokovati štete od oko 850 milijuna dolara.

U novom izvještaju “Uspon umjetne inteligencije: izgledi za budućnost i novi rizici” Allianz Global Corporate&Specialty, uz analizu prednosti i rizika robotizacije, ističe i rastuću implementaciju umjetne inteligencije u osiguravateljni sektor. Softver koji može razmišljati i učiti poput ljudskog bića osiguranjima je koristan jer barataju velikim količinama podataka i repetitivnim procesima, u kojima umjetna inteligencija ima veliki potencijal: u automatizaciji sklapanja polica i zahtjeva na brži i učinkovitiji način, analizi podataka u cilju smanjenja rizika, recimo detektiranju mjesta veće kibernetičke izloženosti, te u razvijanju novih proizvoda.

Tu je i mogućnost pružanja usluga klijentima 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Buduće generacije tzv. “jake” umjetne inteligencije moći će rješavati teške zadatke u gotovo svakoj industriji, od chatbotova koji nude financijske savjete do dijagnostike karcinoma, samovozećih automobila, vremenskih prognoza, obrade financijskih transakcija... Accenture tvrdi da bi umjetna inteligencija mogla udvostručiti godišnje stope gospodarskog rasta u 12 razvijenih gospodarstava do 2035.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar nekakav
nekakav
13:57 17.04.2018.

a kako opisati i kako se obraniti od frontalnog napada političara? osvojili su sve sfere ljudskih djelatnosti, oni 'odlučuju' o tome dal ću ja smjeti imati psa, dal će morati biti steriliziran, s kolko godina budem ja u penziju, kakva i kolko će mi biti penzija... oni, političari, jedini kroz dan borave vani kad požele, dok vi samo navečer kad idete doma, pa vas autobus izbaci, ili kad idete od auta do stana/kuće. oni vide sunce, vi ne. vi njih birate, oni vas ne. vi njih podržavate u njihovom životu, oni se trude zagorčati vaš, i još vas uvjeravaju da vam je sad bolje.