zarada leži u platnom prekograničnom prometu

Fintechovi grabe tržište od 7 bilijuna dolara

Foto: REUTERS/Thomas Mukoya
Fintechovi grabe tržište od 7 bilijuna dolara
20.05.2019.
u 14:23
Tehnološke tvrtke iz financijskog sektora Revolut i TransferWise sve se više okreću malim tvrtkama s obzirom na to da tržište prijenosa novca u tom sektoru globalno vrijedi sedam bilijuna dolara
Pogledaj originalni članak

Tehnološke tvrtke iz financijskog sektora Revolut i TransferWise sve se više okreću malim tvrtkama s obzirom na to da tržište prijenosa novca u tom sektoru globalno vrijedi sedam bilijuna dolara. Kako navodi Reuters, britanski fintechovi razvili su poslovanje u prijenosu novca za pojedince, no prava zarada leži u platnom prometu kompanija. Prema lanjskim procjenama konzultantske kuće McKinsey, globalni prekogranični platni promet između malih tvrtki iznosio je 2017. između šest i sedam bilijuna dolara.

Za usporedbu, prijenosi novca između pojedinaca vrijedili su između 400 i 500 milijardi dolara. Međutim, mnogo veće i time lukrativnije tržište malih i srednjih tvrtki i dalje je uglavnom pod dominacijom tradicionalnih banaka. Male tvrtke u bankama ne dobivaju nikakve bolje uvjete od klijenata iz sektora građanstva, izjavio je za Reuters Stuart Gregory, direktor TransferWisea za poslovne klijente. Prema njegovim riječima, TransferWise mjesečno sklapa po 10.000 ugovora s korporativnim klijentima, što je dvostruko više nego krajem prošle godine.

Revolut, čija tržišna vrijednost prelazi milijardu dolara, u lipnju 2018., bilježio je promet tvrtki od 218 milijuna dolara. No, ovoga bi mjeseca vrijednost platnog prometa korporativnih klijenata trebala doseći milijardu dolara, nadaju se u tom fintechu. Iz Revoluta kažu kako su do sada privukli 100.000 korporativnih klijenata, a još prošlog lipnja imali su ih 33.000. Baza klijenata iz tog sektora mjesečno raste za 3000 do 6000 klijenata.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.