Povećanje za 35 posto

Dukat od 1. kolovoza podiže otkupnu cijenu mlijeka šesti put od početka godine

Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Stara Kapela: OPG Danijel Horvatić bavi se proizvodnjom kravljeg mlijeka i goveđeg mesa
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Deveteročlana obitelj uspješno vodi svoj OPG nedaleko Bjelovara
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL/Ilustracija
Šibenik: Krave na ispaši
23.06.2022.
u 09:40
Svojim će kooperantima plaćati dodatnih 15 lipa po litri predanog mlijeka, čime će otkupna cijena od početka godine porasti za ukupno 80 lipa po litri.
Pogledaj originalni članak

Mliječna industrija Dukat u četvrtak je najavila da po šesti put u ovoj godini podiže otkupnu cijenu mlijeka - od 1. kolovoza svojim će kooperantima plaćati dodatnih 15 lipa po litri predanog mlijeka, čime će otkupna cijena od početka godine porasti za ukupno 80 lipa po litri.

"Kako bi očuvao proizvodnju mlijeka na svom otkupnom području, Dukat po šesti put u ovoj godini podiže otkupnu cijenu mlijeka. Tako će Dukat svojim kooperantima za svaku predanu litru mlijeka od 1. kolovoza plaćati dodatnih 15 lipa, odnosno 80 lipa više po litri od početka godine", navodi se u priopćenju.

Iz Dukata ističu kako su u odnosu na kolovoz prošle godine povećali otkupnu cijenu mlijeka za 35 posto, čime svojim kooperantima nastoje dijelom kompenzirati rast ulaznih troškova.

Ipak, u Dukatu naglašavaju "kako prerađivačka industrija ne može u potpunosti prenijeti povećane troškove u proizvodnji mlijeka na gotov proizvod i tako dodatno opteretiti potrošače".

"Ulaganjem u otkupnu cijenu mlijeka, koje od početka godine iznosi 115 milijuna kuna, nastojimo našim kooperantima kompenzirati strelovit rast ulaznih troškova i cijena energenata. Važno je pri tome naglasiti kako prerađivačka industrija ne može samostalno i bez participacije države sanirati probleme u primarnoj proizvodnji mlijeka koja je danas na koljenima", izjavio je direktor Dukata Duško Glišić.

"Vjerujemo da država može, po uzoru na druge zemlje Europske unije, farmerima barem dijelom nadoknaditi rast ulaznih troškova u proizvodnji mlijeka kroz dodatna plaćanja i tako održati proizvodnju mlijeka u Hrvatskoj", rekao je Glišić, dodajući kako se to odnosi "i na prerađivačku industriju koja se bori s enormnim rastom cijena energenata, ambalaže i svih drugih ulaznih troškova".

Iz Dukata u priopćenju ističu kako je proizvodnja mlijeka u Hrvatskoj u neprekidnom padu - u posljednjih deset godina smanjena je za 28,8 posto, sa 602 milijuna kilograma u 2012. godini na 429 milijuna kilograma u 2021. godini.

"Ako uzmemo u obzir da se potrebe Hrvatske za mlijekom kreću oko 950 milijuna kilograma mlijeka godišnje, dolazimo do alarmantnog podatka kako domaćom proizvodnjom mlijeka podmirujemo manje od 50 posto vlastitih potreba za mlijekom i da smo kao država prehrambeno ovisni o uvozu ključnih prehrambenih proizvoda - mlijeka i mliječnih proizvoda", upozoravaju iz Dukata.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

GO
golden1
06:28 24.06.2022.

Da, ali su im smanjili kvalitetu mlijeka pa plaćaju i dalje 3,09-3.20 kn po litri, a u trgovini mlijeka nema ispod 6.00 kn (čak ni onog koje se patvori ili uvozi bez ikakvih kontrola kakvoće na čemu Dukat skida cijenu proizvođačima u Hrvatskoj). To je ukratko istina o "velikom povećanju" cijene.