Uljara

Blokiran račun čepinske Tvornice ulja, upitna proizvodnja

Foto: 'Marko Mrkonjic/Vecernji list'
Blokiran račun čepinske Tvornice ulja, upitna proizvodnja
25.09.2010.
u 07:40
O kojoj je svoti riječ zbog koje su završili u blokadi, direktor IPK Tvornice ulja Čepin Stjepan Komar nije želio govoriti
Pogledaj originalni članak

Banke su blokirale račun IPK Tvornice ulja Čepin. Zbog toga je upitna proizvodnja u tvrtki i ona na poljima suncokreta i uljane repice za oko 1000 njihovih kooperanata, a ugroženo je i 214 radnih mjesta.

– Račun je blokiran od 16. rujna, ali nadam se da će se problem riješiti jer bi u suprotnom mogla postati upitna isplata plaće radnicima za rujan – potvrdio je u kratkom telefonskom razgovoru Stjepan Komar, direktor čepinske Uljare, jedine neprivatizirane tvrtke iz sastava nekadašnjega poljoprivrednog diva IPK Osijeka koja u danu može preraditi 500 tona sirovine i proizvesti sto tona rafiniranog ulja.

O svoti zbog koje je blokiran tvornički račun Komar jučer nije htio govoriti navodeći kako će se mnogo više obznaniti na konferenciji za novinare koju su zajedno najavili Sindikat PPDIV-a i Radničko vijeće za početak idućega tjedna. Na njoj će govoriti sindikalna povjerenica Helena Žeravica i predstavnik Radničkog vijeća Ivan Tolj, a „potegnut će se pitanje" teškog stanja u posljednje tri godine s kojim se suočava jedini prerađivač uljarica i proizvođač jestivog ulja u Hrvatskoj.

– Sindikat je u tom razdoblju poduzeo sve moguće korake kako bi se riješilo nastalo stanje u tvornici. Sada je došlo do kraja. Smatramo kako je vrijeme da javnost upoznamo sa svojom situacijom i s naporima koji se čine kako bi se iznašlo rješenje – potpisali su zajednički „pozivnicu" novinarima Žeravica i Tolj.

Uljarima kao uteg oko vrata još od 2001. godine visi ovrha većinskoga vlasnika IPK Osijeka prema tvrtki IPK TSH Osječanka od 2,67 milijuna kuna. U proteklom je vremenu s kamatama taj dug dosegnuo gotovo 50 milijuna kuna. Taj problem koči privatizaciju ove tvornice pa je uprava tvrtke već pisala predsjednici hrvatske Vlade Jadranki Kosor, ali i ministru poljoprivrede Petru Čobankoviću te predsjedniku Hrvatskoga fonda za privatizaciju Vedranu Duvnjaku tražeći pomoć u njegovu rješavanju.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar nekakav
nekakav
08:19 25.09.2010.

kakva kamatna stopa može dug o dva i pol milijuna kuna u 8-9 godina natjerati do 50 mil kuna?! još jednom vidimo kolko ovu državu koštaju sindikati i njihovo upravljanje poduzećima. nije nam dosta bilo 20 godina igre skrivača po brodogradilištima,, koja su sada napokon pred likvidacijom?!

Avatar deziderij
deziderij
09:58 25.09.2010.

Ma kod nas trebamo sve tvornice pozatvarati i proizvodnju posve ukinuti. Ti proizvođači su velike štetočine. Prije rata su normalno radili i poslovali a nakon rata - katastrofa. Ništa ne znaju, nesposobnjakoviči jedni. Sada imamo tajkune koji sve znaju i te tvornice pretvaraju u svoje profiterske \"poligone\" i velike trgovačke centre iz Europe. Neka drugi rade i proizvode, kreteni jedni. Mi smo nacija pametnih i naprednih. Zašto se mučiti i raditi ? Imamo sve gotovo, na dlanu. Samo se prošetamo do nekog, od trgovačkih centara, i kupimo sve što nam treba a oni - neka rade i proizvode. Dok je nama naših političara koji svaku proizvodnju i ulagačku inicijativu u startu uguše, nema da nam fali dlaka sa glave. A za glavu nas ionako nitko ne pita. Ona je danas najjeftinija.

DU
Deleted user
12:59 25.09.2010.

gdje god je ppdiv poduzimao svoje \"napore\", uvijek je u dlaku isti rezultat. kad će se šteta koju oni prave obeštećivati njihovom osobnom imovinom, bar po općem pravu? samo ppdiv je napravio više ekonomske štete hrvatskoj nego četnička jna. to nigdje u svijetu nema - upleću se i najsuptilnije elemente poslovanja, o kojima pojma nemaju, a baš za ništa ne odgovaraju.