S&P 500

Amerikancima dobit najniža u šest godina

Foto: Graylock/Press Association/PIXSELL
Amerikancima dobit najniža u šest godina
10.10.2015.
u 12:15
Proizvodi iz SAD-a postali su nekonkurentni u izvozu
Pogledaj originalni članak

Jak dolar žestoko je pogodio američke kompanije; njihovi su proizvodi skuplji i nekonkurentni u izvozu pa su već prvi kvartalni rezultati poslovanja najvećih, čije dionice čine burzovni indeks S&P 500, pokazali trend. Prihodi Alcoe, aluminijskog diva, pali su u četvrtak više od 10% u odnosu na isto razdoblje lani, na 5,6 mlrd. dolara, a dobit im se srozala sa 149 na 44 mil. dolara, dok PepsiCo bilježi pad prihoda od 5,2%, a dobiti od čak 73% – na 533 mil. dolara.

Najlošije u energetici

Oni su tek reprezentativni uzorak; uslijed pada prihoda, dobit Joya, proizvođača industrijske opreme i kamiona, srozala se najviše među S&P tvrtkama – čak 58,7%, a 42% niži profit bilježi i Marathon Oil, naftni gigant koji je nedavno odustao od preliminarnih bušenja u Jadranskom moru. Reutersovi analitičari procijenili su da je ukupna dobit kompanija iz sastava S&P 500 pala 4,1% u odnosu na isto razdoblje 2014., što je najgori rezultat u posljednjih šest godina. Pad prihoda im procjenjuju na oko 3%. Najgore rezultate bilježe kompanije iz sektora energetike zbog iznimno niske cijene nafte; njihova bi dobit mogla pasti oko 64% i upravo oni najviše utječu na loš ukupan rezultat S&P 500 tvrtki, dok industrijski sektor neće biti tako snažno pogođen i kod njih se pad procjenjuje na 3,6%.

U četvrtom kvartalu ne očekuje se ništa bolje stanje pa novonastalu situaciju neki analitičari već nazivaju "recesijom zarada".

Očekivanja podcijenjena

Moguće je da su njihove procjene za nijansu gore od stvarnog stanja, što pokazuje i situacija s Pepsijem. Naime, u svijetu tržišta kapitala očekivanja se često stavljaju niže od stvarnih, kako dionica ne bi bila jako pogođena nakon objave, pa je i Pepsi ostvario nešto bolje rezultate od prognoze, nakon čega im je dionica rasla oko 2%. Za razliku od kompanija čiji je rezultat uvjetovan kretanjima cijena energenata ili tečajem, oni pak imaju trajniji problem s kojim se bori i Coca-Cola: njihovi kupci sve češće odustaju od proizvoda koji zbog lošeg utjecaja na zdravlje moraju nositi i upozorenja o udjelu šećera i nezdravih sastojaka.

Novi su trendovi S&P 500 prošli tjedan na Wall Streetu srozali 10%, a za daljnju korekciju željno se očekuju rezultati ostalih kompanija.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NE
nemesisdns
12:32 10.10.2015.

Hebe se amerima za izvoz, samo 10% od bdp-a je od izvoza. Oni vecinu svojih sirovina i proizvodnje potrose unutar drzave pa ono sto ostane izvoze. A veliki proizvodaci otvore firme u ciljanom trzistu pa prebacuju samo robu bez "izvoza".