Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 86
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
od danas moraju svi

Provjerili smo kako sve otpad odvajaju u Zagrebačkoj županiji

odvajanje otpada
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
1/2
24.07.2014.
u 14:31

Ministarstvo zadovoljno – u svim gradovima Zagrebačke županije napravljen je znatan pomak. Vrbovec trenutačno ima najlošiji sustav, ali od 1. siječnja počinju vagati otpad

Do danas su uprave u svim gradovima diljem Hrvatske morale svojim građanima osigurati mogućnost odvajanja otpada bilo na kućnom pragu, na zelenim otocima ili u reciklažnim dvorištima.

Provjerili smo jesu li gradovi u Zagrebačkoj županiji ispoštovali svoju zadaću i otkrili da su se s problemom ozbiljno pozabavili pa većina njihovih stanovnika otpad već dulje vrijeme razvrstava. I dok građani u nekim gradovima imaju zasebne kante ili vreće već na kućnom pragu, u drugima se pak moraju prošetati ili provozati do zelenih otoka ili reciklažnih dvorišta.

Ipak, pomak je učinjen u svim gradovima i, prema informacijama iz nadležnog Ministarstva zaštite okoliša, kazni neće biti što, dodali su, ne znači da je gotov i posao.

>>Oko polovice gradova i općina osiguralo sortiranje otpada, nespremnima kazne

Samobor

Trenutačno se, do 1. kolovoza, provodi anketa o zainteresiranosti građana za razdvajanje biootpada u kućanstvima, a svi građani mogućnost odvajanja korisnog otpada mogu obaviti na jednom od 42 zelena otoka.

– Ondje mogu odložiti staklo, papir, plastiku, metalnu ambalažu i tekstil dok se odvoz glomaznog otpada građanima osigurava dva puta godišnje putem mobilnih kontejnera – kazao je gradonačelnik Krešo Beljak te dodao da se u svakom mjestu zadržavaju po dva dana kako bi svatko mogao odložiti nepotrebne stvari.

Ivanić-Grad

Građani od veljače imaju mogućnost odvojenog skupljanja papira, otpadne plastike i metalne ambalaže u svom kućanstvu, i to putem vrećica. Postoji i 27 zelenih otoka za sav ostali otpad, a do kraja godine u planu je gradnja reciklažnog dvorišta. Pripremaju pilot-projekt podjele kompostera kućanstvima koja imaju mogućnost kompostiranja u vlastitom vrtu, a glomazni otpad odvoze jednom godišnje.

Dugo Selo

Građani papir, staklo, plastiku, metal i tekstil mogu ostaviti na jednom od 30 zelenih otoka ili u reciklažnom dvorištu na odlagalištu u Andrilovcu. Uskoro će Grad urediti novo reciklažno dvorište uz prugu u centru, a od rujna će građani moći na kućnom pragu odvajati u vrećama papir i biootpad. Podijelit će i 50 kanti za razdvajanje u stambenim zgradama, a od jeseni će dijeliti letke te provesti promidžbu o razdvajanju otpada.

Foto: Grad Jastrebarsko

Foto: Grad Jastrebarsko

Jastrebarsko

Svi građani imaju zasebne kante za papir i vreće za plastiku, i to od 2011. godine.

– Među vodećima smo u odvojenom prikupljanju otpada u županiji i jako smo zadovoljni kako to građani čine. Trenutačno provodimo i pilot-projekt podjele mini kompostera, a ako ih građani prihvate, provesti ćemo ga u cijelom gradu – kazao je gradonačelnik Zvonimir Novosel. Dodao je kako imaju jedno reciklažno dvorište u gradu te da će uskoro opremiti i jedno mobilno reciklažno dvorište koje će putovati brdskim krajevima.

Zaprešić

U zaprešićkom kraju građani već godinu dana imaju zasebne kante za papir, a uskoro će dobiti i kantu ili vreće za prikupljanje plastike. – Zasad imamo 9 zelenih otoka, a u planu je njih 52 diljem grada i općina kako bi građani mogli razvrstavati i sve druge vrste otpada – kazao je gradonačelnik Željko Turk. Odvoz krupnog otpada obavlja se putem mobilnih reciklažnih dvorišta, a u fazi je projektiranje reciklažnog dvorišta na odlagalištu otpada.

Vrbovec

Najmanje spreman grad koji ima tek nekoliko zelenih otoka 1. siječnja trebao bi dobiti najmoderniji način prikupljanja. – Građani će dobiti kante za papir i vrećice za plastiku, a na kante za komunalni otpad stavit ćemo čipove i svaki put će se vagati težina. Građani će u konačnici platiti samo ono što odvezemo, pa vjerujemo da će i proizvoditi manje smeća – kazao je gradonačelnik Vladimir Bregović.

Sveti Ivan Zelina

Građani mogu odvajati papir, plastiku i biootpad u vrećice, a cijena odvoza ovisi o reciklaži.

– Što se više odvaja, cijena je niža, a kreće se od 40, 80 do 120 kuna, ovisno koju veličinu vrećice zakupe za komunalni otpad – kazao je gradonačelnik Hrvoje Košćec. Objasnio je da se odvoz odvojenog otpada ne naplaćuje, a svatko odlučuje hoće li odvajati i platiti manje ili neće uopće odvajati. U planu je gradnja reciklažnog dvorišta.

Sveta Nedelja

U gradu između Zagreba i Samobora odvajanje su započeli još prije tri godine.
– Na 14 zelenih otoka građani mogu odložiti sve vrste otpada, dok u svojim kućama imaju zasebne kante za papir i plastiku – kazao je Drago Prahin, gradonačelnik. Dodao je kako otpad prikuplja tvrtka Eko flor i da je projekt razdvajanja prošao lakše nego što su se nadali. Glomazni otpad odvozi se pak na poziv.

Velika Gorica

U Velikoj Gorici iskoristivi otpad putem zelenih otoka i reciklažnog dvorišta prikuplja se od 2009. godine.

– Imamo raspoređeno 266 kontejnera, i to 100 za papir, 116 za staklo, 39 za plastiku i 11 za tekstil, odnosno odjeću i obuću – kazao je gradonačelnik Dražen Barišić. Dodao je kako su kontejneri na 10 lokacija (za staklo, papir i plastiku) ukopani te da je riječ o trenutačno najmodernijima u Europi. Objasnio je kako planiraju nabaviti još 40 kontejnera za plastiku i 40 za metalnu ambalažu. U planu je još jedno reciklažno dvorište.

Komentara 4

Avatar Drazen Klaric
Drazen Klaric
09:45 25.07.2014.

Hm, svi se nešto batrgaju da odvoje otpad i kreče se u boljem smjeru nego do sada. Jedino Miki Bandić zvani Žeravica, nakon spremanja eingemahtesa i medijske pompe, želi sve smeče skuriti. Idemo delati, tj. kuriti.

AM
alberta.mutti.5
07:14 25.07.2014.

Pa superine gdje je sada taj "losi decko" Bandic

PN
premda_nije
11:50 25.07.2014.

Je li ovaj svijet poludio, zajedno sa našim vrlim dužnosnima koji propisuju obakve nebulozne zakone?! Zar će nam se život svoditi da čeprkamo po vlastitom smeću, odnašamo dvanaest vrećica smeća dnevno? Grfadovi i četvrti će nam biti ljepše i čišće jer ćemo ispred svakog kućnog bloka, ulaza imati ne jedan nego deset rayličitih kontejnera? Izgledat će lijepo i živjet ćemo ekološki osvješteno jer će kontejneri biti zelene boje? Tko je ovdje lud?????? Zašto postoje komunalne službe, zašto plaćamo komunalne naknade?!?!? KAko bismo radili njihov posao i kako bismo gledali stotine kontejnera po kvartovima????? Ima li tko normalan u Hrvatskoj i svijetu koji vidi da je to bezvezno teroriziranje stanovništva i nema veze s ugodnijim i zdravijim načinom življenja?!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije