Vlasnici 105 kuća uz Savski nasip na Starom Trnju još uvijek strepe hoće li im se odobriti legalizacija kuća ili će i dalje strahovati i čekati dan kada će na njihove domove krenuti teški bageri.
Odobreno svima osim njima
Građani upozoravaju da se legalizacija bliži kraju, njihovi se zahtjevi odbacuju i plaše se da neće imati jednaka prava kao 90 tisuća drugih Zagrepčana kojima je ona odobrena. Problem je nastao jer je prostor uz nasip nakon poplave 1964. proglašen društvenom zonom u kojoj je zabranjeno graditi, a predviđeno je rušenje svih kuća i umjesto njih sagraditi Zagreb na Savi. No, kako Grad od vlasnika poplavljenih kuća do danas nije kuće otkupio, oni su ih s vremenom počeli obnavljati i širiti bez dozvola. Legalno su, pak, priključivani na vodu, kanalizaciju, gradile su se ceste...
– Nismo gradili vile i bogatili se, već obnavljali i proširivali stare kuće kako bi nam djeca imala gdje spavati – kazao je Vlado Blagus, Trnjanin koji živi u bespravno dograđenoj kući za čiju je legalizaciju već potrošio oko 10 tisuća kuna, no na kraju je dobio odbijenicu. Kuću je bez dozvole proširivao i Krešimir Zvonković.
– Legalizaciju je tražio prvo moj otac, sada se time ja bavim, a kako mi se čini, problem će naslijediti i moji sinovi i unuci. Tu smo rođeni, ovo su naše kuće i osjećamo se ugroženima jer je legalizacija odobrena svima osim nama – kazao je Zvonković. Isti problem muči i Tomu Kalcinu, koji je rekao da su svi Trnjani Gradu prijavili nove kvadrate čim su ih izgradili te da za njih već više od 10 godina plaćaju komunalnu naknadu i odvoz otpada.
– Mi smo zakinuti jer nam nisu dali da gradimo ili prodajemo kuće, a sada nam ne daju ni legalizirati ih – istaknuo je Kalcina.
Kosor bi dao ostavku
I gradonačelnik Milan Bandić i predsjednik Gradske skupštine Darinko Kosor obećavali su da će se problem riješiti te da će gradski zastupnici ukinuti društvenu zonu i proglasiti mješovitu kako bi se kuće mogle legalizirati.
– Neki smo dan bili kod Kosora, koji je rekao da će dati ostavku ako se problem ne riješi, a iz mjerodavnog gradskog Ureda saznali smo da je dokumentacija spremna i da je sve na gradonačelniku pa se nadamo da će poslati prijedlog na posljednju ovogodišnju sjednicu 22. prosinca – kazao je Krešimir Končić, vijećnik Gradske četvrti Trnje.*
Ponavljam pitanje: tko je i zašto poklonio HRT-u komad gradskog zemljišta na planiranom produžetku ulice Prisavlje, a da bi HRT tamo sebi izgradio dodatni ograđeni parking? Ulica Trnjanska struga je čak i friško asfaltirana, a završava u pješačkim stepenicama - tko je i zašto trošio novac na asfaltiranje cestice koja se za ništa ne može koristiti?