Veliki je četvrtak, evo čega se katolici spominju u Vazmenom trodnevlju
Na današnji dan Crkva se spominje Posljednje večere za koje je Isus Krist, uoči svoje muke i smrti, ustanovio sakrament euharistije.
Komentari 50
ovo je članak za one koji su nedjeljom umjesto u crkvu odlazili u dom kulture ili frontu ili prostorije socijalističkog saveza radnog naroda (SSRN)...na šah,čitanje ruskih klasika poput Kako se kalio čelik ili pak na plesanje/"igranje"/kozaračkog kola..unutar folklorne sekcije..
Zombijima smeta Uskrs.I ti reci da ljevičari nisu fašisti.Isti su ko čuvari u Aušvicu.Koloko mržnje u tim bičima.Bit če škrgut zubi.
Kakvo značenje imaju kruh i vino koji se poslužuju prilikom obilježavanja Kristove smrti? Isus je za beskvasni kruh što ga je dao apostolima kad im je zapovjedio da obilježavaju njegovu smrt rekao ovako: “Ovo predstavlja tijelo moje” (Mar. 14:22). Tajj je kruh bio simbol njegovog bezgrešnog ljudskog tijela, koje je on trebao žrtvovati u korist čovječanstva kako bi mu omogućio život u budućnosti. Tom prilikom pažnja je bila usmjerena posebno na život koji će Isusova žrtva omogućiti onima koji budu izabrani da zajedno s njim vladaju u nebeskom Kraljevstvu. Kad je svojim vjernim apostolima dao vino, Isus je rekao: “Ovo predstavlja moju ‘krv saveza’, koja će se proliti za mnoge” (Mar. 14:24). To je vino bilo simbol njegove krvi. Njegova prolivena krv trebala je omogućiti oproštenje grijeha onima koji pokažu vjeru u nju. Tom je prigodom Isus istaknuo očišćenje od grijeha koje će biti omogućeno onima koji će zajedno s njim vladati u Kraljevstvu. Njegove riječi ukazuju i na to da će novi savez između Jehove Boga i duhom pomazane kršćanske skupštine postati pravovaljan putem njegove krvi.
Želim vam sretan i blagoslovljn Uskrs!
topla bratska ljubav.
Zašto treba obilježavati Kristovu smrt? Isus je svojim vjernim apostolima rekao: “Činite ovo meni na spomen!” (Luka 22:19). Pišući članovima duhom rođene kršćanske skupštine, apostol Pavao je dodao: “Kad god jedete ovaj kruh i pijete ovu čašu, smrt Gospodinovu objavljujete,, dok on ne dođe” (1. Kor. 11:26). Dakle, obilježavanjem smrti Isusa Krista naglašava se važnost njegove smrti za izvršenje Jehovinog nauma. Ta proslava ističe značenje Isusove žrtvene smrti, osobito s obzirom na novi savez i na to kako njegova smrt utječe na one koji će zajedno s Isusom naslijediti nebesko Kraljevstvo (Ivan 14:2, 3; Hebr. 9:15).
u zemlji u kojoj se lijepi dio stanovništva izruguje vjerskim običajima, ne bi ni trebalo biti vjerskih praznika, kao neradnih dana. čemu ovo prenemaganje, na mrežama svi napadate popove, crkvu, novac koji joj se daje na temelju ugovora? jednostavno nemojte obilježavati ovakve evente, u ponedjeljak dođite na posao, za vikend nemojte pojesti ništa boljeg nego obično, u petak jedite kao i u ostale dane, ionak vam je riba puna žive i drugih otrova. budite ono što jeste tijekom većeg dijela tjedna. obični ljudi koji mrze sve oko sebe. čemu sad od običnog vikenda, koji se po ničemu ne razlikuje od ostalih, praviti nešto posebno? kad to vama ništa ne znači.
Treba obilježavati Kristovu smrt 14. nisana nakon zalaska sunca, prema židovskom kalendaru koji je bio u upotrebi u prvom stoljeću. Kod Židova dan započinje zalaskom sunca i traje do idućeg zalaska sunca. Dakle, po židovskom kalendaru Isus je umro istii dan kad je i uspostavio svečanost kojom se obilježava njegova smrt. Mjesec nisan započinjao je zalaskom sunca na dan kad se mladi mjesec koji je najbliži proljetnoj ravnodnevnici mogao vidjeti u Jeruzalemu. Kristova smrt obilježava se 14 dana kasnije. (Zato se datum Obilježavanja Kristove smrti ne mora uvijek podudarati s datumom Pashe koju slave današnji Židovi. Kako to? U njihovom kalendaru prvi dan u mjesecu određuje se prema astronomskom mladom mjesecu, a ne prema mladom mjesecu koji se vidi iznad Jeruzalema i koji obično dolazi 18 do 30 sati kasnije. Osim toga, većina današnjih Židova slavi Pashu 15. nisana, a ne 14., kao što je činio Isus u skladu s odredbama Mojsijevog zakona.)
Priča za malu djecu, u originalnim zapisima j Jeruzalemu Isus nije nikad bio razapaet , oženio se i doživio duboku starost u izgnanstvu. Sve ostalo je priča za maloumne naivne ovčice.
666 pluje pa če mozak ubzo ispljunuti.
Euharistija = jedenje boga.... Kako se kozmički stvoritelj našao u komadu kruha nije poznato.
Molim da se podzemni uzdrže od komentara.Imaju u paklu index i put u rupu.
lijepo od redakcije što je objavila poučni članak za one koji ne znaju..za one koji su tijekom 60ih , 70ih i 80ih u nedjeljno jutro umjesto u crkvu išli na izviđače,spavali,gledali na tv emisiju "dozvolite da se obratimo" iz studijaja tv beograd..naravno...ili se pak bavili učenjem za kviz "Tito,revolucija ,mir".
Koloko komentara iz jedne susjedne,teroritikus države.Pljuju nam Svetinje a onda drajvaju traktore.
jel bilo graha i krumpira na posljednjoj veceri,a,nije,nisu znali da to uopce postoji
Autor članka sigurno može objasniti zbog čega je uvalio sliku sa prajda primitivaca u temu Isusove muke i uskrsnuća?!
Evo jedite od ovoga svi. Ovo je Moje tjelo koje če se za vas predati.
Opet ste se malo preračunali. Poslijednja večera ove godine je 31.03.2013.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
pričao mi je pokojni nono lijepu storiju...kad su došli "oslobodioci" u Dubrovnik..pa rastegli kozaračko kolo na Stradunu...na užas gospođa i gospara,a na radost" naprednih snaga" i "poštene inteligencije"...lupaju oni tako cokuletinama,stoljetne kamene ploče se tresu,a Sveti Vlaho pocrvenio od stida i crvene zastave koju su objesili na jarbol...đusto preko puta