• OBJAVA: 18.07.2010 / 10:53
  • IZMJENA: 18.07.2010 / 17:07
  • PRIKAZA: 17076

Prvi službeni susret

Tadić: Doći ću u Vukovar zajedno sa svojim prijateljem Ivom

Ispred Palate Srbije svečani doček priredio mu je kolega Boris Tadić. U delegaciji koja je dočekala našega predsjednika bili su i zamjenik premijera Ivica Dačić te potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić.

Povećaj Tadić: Doći ću u Vukovar zajedno sa svojim prijateljem Ivom
Foto: Reuters/Pixsell

Hrvatska je Srbiji predala popise imena nestalih iz logora Stajićevo i Begejci te iz vukovarske bolnice kako bi se utvrdilo gdje su ti ljudi i omogućilo obiteljima da dostojno obilježe njihove grobove.

Stanarska prava


Predsjednik Tadić svom je gostu Ivi Josipoviću predao ikonu iz Dalja i tako je još jedan dio hrvatskoga kulturnog blaga našao svoj put kući. Tim su naizgled simboličnim, a zapravo i te kako važnim gestama dvojica predsjednika jučer već na početku prvog službenog posjeta hrvatskog predsjednika Srbiji najavila novi korak u odnosima Srbije i Hrvatske.

– Bilo je oscilacija u našim odnosima, i dalje postoje otvorena pitanja i moramo ih pažljivo rješavati – rekao je Tadić. Zauzeo se za produljenje roka za podnošenje zahtjeva za priznavanje stanarskog prava izbjeglim Srbima te za zaštitu jezika i pisma kao dijela kulturnog identiteta Srba u Hrvatskoj. – Bilo bi dobro da se međusobne tužbe riješe izvansudskom nagodbom, ali i da se do kraja procesuiraju krivci za ratne zločine jer nitko ne želi da oni prođu nekažnjeno – izjasnio se Tadić. Pitanja granice treba pokušati riješiti dogovorom, a ako ne, tu je arbitraža, slažu se obojica.

– Uspješni smo u zajedničkoj borbi protiv organiziranog kriminala, a naši MUP-ovi pokrenuli su inicijativu da se granica između Srbije i Hrvatske prelazi samo s osobnim iskaznicama. Srbi ljetuju u Hrvatskoj i, premda je bilo manjih incidenata, to ne bi trebala biti prepreka, a Srbija očekuje i turiste iz Hrvatske – najavio je Tadić.

Obojica su posebno naglasila važnost razmjene dokumentacije o nestalima s obje strane jer će se time zatvoriti ‘'jedna bolna stranica'’. – Naša je povijest teška, ali dobro je da smo našli pravi put koji vodi najboljim susjedskim odnosima. Predana je dokumentacija o nestalima iz logora Stajićevo, Begejci i vukovarske bolnice koja će omogućiti da obitelji doznaju gdje su pokopani njihovi najbliži. To je nešto iznad politike, to je prvorazredno humanitarno pitanje – rekao je Josipović i naglasio da je RH spremna do kraja riješiti probleme izbjeglih i prognanih Srba.

Sarajevo glavni grad

– Svi koji se žele vratiti, mogu to slobodno učiniti. Hrvatska ima program stambenog zbrinjavanja za one koji su ostali bez stanarskog prava i spremna je uz pomoć međunarodne zajednice imati zajednički fond kojim bi se to riješilo – objasnio je Josipović.

O BiH i Kosovu bili su znatno diplomatičniji. Podržavaju cjelovitu BiH, za sve entitete Sarajevo treba biti glavni grad. Hrvatska je priznala Kosovo, Srbija ga smatra južnom pokrajinom, daljnje aktivnosti pitanje su odnosa Srbije, Kosova i međunarodne zajednice. – Od zemalja u regiji očekujem suzdržan stav te da prije svega podrže politiku mira i dogovornog rješavanja – pozvao je Tadić.

Što se tiče uzajamnih tužbi u Haagu, stav je ‘neka tužbe stoje, a neka se problemi rješavaju’. Na pitanje hoće li nakon posjeta Srebrenici posjetiti i Vukovar, Tadić kaže: – Ne treba mene nitko zvati u Vukovar. Naravno da ću onamo doći sa svojim prijateljem Ivom. Nemojte me pitati kada i nemojte nas požurivati, ali to će se u svakom slučaju dogoditi.

Vrijedne ikone vraćaju se u daljski manastir

U manastir među narodom poznat kao “Daljska vodica” s restauracije u Srbiji trebao bi se vratiti ikonostas koji pregrađuje oltar od ostatka te crkve. Zoran Majkić, daljski paroh, pretpostavlja kako je srbijanski predsjednik Tadić upravo te ikone, koje su prije više od deset godina poslane u Novi Sad, uručio kolegi Josipoviću.

– Ne mogu sa sigurnošću potvrditi da je o tome riječ dok osobno ne vidim i ne čujem o čemu se radi. Međutim, ove ikone, koliko znam, završene su i uskoro bi se trebale vratiti natrag s restauracije. Tijekom proteklog stoljeća dijelom su oštećene i uništene. Ikone su stare više od stotinu godina, a imaju veliku povijesnu vrijednost - ističe daljski paroh Majkić. (ib/VLM)

Ocijeni:
  • Trenutno 3.94/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(31)
3
+ -
27.07.2010. u 10:59h sunking je napisao/la:
65 % srbijanaca misli da su zločini počinjeni od strane srba opravdani,
Zar sa takvim narodom ili državom treba tikve sadit?
kakvo pomirenje?
Njih treba kaznit ko Njemačku nakon drugog svjetskog rata!
3
+ -
25.07.2010. u 10:08h praseca gripa je napisao/la:
Lako je gotovom djetetu bit caca!
Sto Ivo nije isao u Vukovar kad ga se branilo,a Tadic nit je bio potreban ni onda,sad jos manje u koliko ne zeli ponizavat taj napacen narod.
Da se mene pita,ja bih agresoru 100 godina zabranila dolazak u Vukovar.
-4
+ -
24.07.2010. u 22:11h stefica50 je napisao/la:
Pitam se samo dokle ce mrznja plamtjeti u pojedincima ovdje ,,,naravno da je dobro da g.Tadic dodje u Vukovar ,to se mora dogoditi ,,vrijeme je da se strasti stisaju ,radi nase djece i da pokazemo da smo vjernici i da znamo oprostiti , ali ipak necemo zaboraviti,doslo je vrijeme da se sttranica okrene ,i veliku podrsku dajem nasem Predsjedniku,,,samo tako kako danas radi i jos vise u tom smjeru treba se zauzeti ,da nam svima bude ljepse i lakse ,proslost je bolna ,,ali tugu ostavimo u srcu i pogled uprimo u buducnos,,,
-1
+ -
23.07.2010. u 09:32h Bandit je napisao/la:
brgr
Svaka ti cast prijatelju,da svi tako razmisljamo bilo bi nam svima bolje, i ja sam prosao pakao ratista kao zenge,hos,hv i zaista sam imao ideale Hrvatska do zemuna no to nije tako moramo se spustiti na zemlju i gledati covjeka kao covjeka bio on srbin hrvat ili musliman,nekada sam imao stav kao i ovi sada komentatori protiv srba no to je zabluda nesmijemo tako razmisljati za bolje nase djece trebali bi proslost NE zaboraviti vec na proslosti uciti da se to ne ponovi....
9
+ -
22.07.2010. u 18:22h dedizg je napisao/la:
Tadič i prijatelj Ivo, Jeli možda Ivo Tadiču kod Večere odsviral na klaviru ŽIKINO KOLO?????

Aktualno

Biznis

Sportal

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. pamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja