• OBJAVA: 22.11.2011 / 13:00
  • PRIKAZA: 5360

Testiranje vozača pokazalo je zabrinjavajuće i alarmantne rezultate

Svaki četvrti hrvatski vozač ne vidi kuda vozi!

Čak 66 posto žena nije pregledalo vid u posljednje dvije godine, a 17 posto muškaraca nikada nije ni bilo na pregledu

Povećaj Svaki četvrti hrvatski vozač ne vidi kuda vozi!
Foto: ''
Važno

Test ne može zamijeniti pregled oftamologa

Visiotest je instrument za brzu i točnu provjeru osnovnih parametara vidnih mogućnosti. Oštrina se određuje za gledanje u daljinu, te za gledanje na manjoj udaljenosti. Test je preliminaran i ljudi koji ga ne prođu trebaju otići kod oftalmologa kako bi im liječnik detaljnom analizom odredio dioptriju. Visiotest, naime, ne može odrediti dioptriju osobi koja treba koristiti naočale.

Visiotest traje dvije minute i njime se može odrediti samo ima li kod testiranog vozača potrebe za naočalama. Također, osobe koje već nose naočale ili leće mogu doznati jesu li im ta pomagala adekvatna, ili je vrijeme da ponovno posjete oftalmologa.

Čak 25 posto vozača nema dobar vid na daljinu, a svaki drugi vozač ne vidi dobro na blizu – pokazala je provjera vidne oštrine koju su na 415 naših vozača i vozačica u rujnu proveli Hrvatski autoklub i tvrtka Essilor na četiri benzinske postaje Tifon, u Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku.

60.000 problematičnih

Kao mjerilo slabog vida uzeti su rezultati manji od 80 posto, bilo bez ili s nekim optičkim pomagalom. Tri posto ispitanih ima vid na daljinu slabiji od 50 posto, kolika je zakonska granica za upravljanje automobilom, što bi značilo da u Hrvatskoj koja ima oko dva milijuna vozača oko 60.000 vozača ima vid 50 posto slabiji od onoga kod potpuno zdravog vozača.

Poražavajuće rezultate koji svjedoče da se Hrvati nedovoljno brinu za svoj vid komentirao je oftamolog Igor Petriček iz KBC-a Zagreb.

– Vozači 90 posto informacija za volanom dobivaju vidom. Osim oštrine vida vozaču se prije izdavanja liječničkog uvjerenja prema zakonu mora provjeriti i osjetljivost očiju te vidno polje. Ali, to se, prema mom iskustvu, u Hrvatskoj ne radi. Neki kažu da je skupo, ali za to ne smije biti izgovora jer vozači sa suženim vidnim poljem uzrokuju dvostruko više nesreća – rekao je Petriček.

U Hrvatskoj je zakonski dopustiva vidna oštrina 50% (uredna vidna oštrina je 100%).

– Bez obzira na zakonske odredbe, opasno je voziti bez pomagala ako vam vid nije dobar. Moja dioptrija od 0,5 je zakonski dopustiva, ali meni ne bi palo na pamet voziti autocestom bez naočala jer je to preopasno. Svaki vozač bi trebao vidjeti najbolje što može, ako treba uz pomagala, a ne samo zakonski dopustivo – kaže Petriček.

Nemaju odgovarajuće leće

Najalarmantniji su rezultati kod vozača starijih od 40 godina koji nose naočale ili leće. Kod muškaraca iz te skupine 41 posto ispitanika nema dobar vid, a kod žena 43 posto. To znači da oni nemaju odgovarajuće naočale ili leće i potrebna im je korekcija. Rezultati ispitivanja pokazuju i da vozači vrlo često zanemaruju vid. Čak 66 posto žena nije pregledalo vid u posljednje dvije godine, a 17 posto muškaraca nikada nije ni bilo na pregledu. Zanimljivo, pet posto ispitanih muškaraca nikada nije bilo na pregledu vida iako nose naočale. Znači da su naočale kupili u drogeriji, a uopće ne znaju odgovaraju li im one. Dakako, za vožnju je važniji vid na daljinu, ali ne treba zanemariti ni vid na blizu.

– Ako ne vidimo dobro brzinomjer ili putno računalo koje se nalazi ispred nas ili, primjerice, navigacijski uređaj, izgubit ćemo puno više vremena očitavajući informacije s tih uređaja. Za to vrijeme nećemo pratiti što se događa u prometu i zapravo ćemo ugrožavati sigurnost – rekao je Damir Novak iz HAK-a.

Od 18. do 80. godine bez liječničkog pregleda

Prema Zakonu o sigurnosti cestovnog prometa iz 2008., vozačka dozvola izdaje se s rokom važenja do 80. godine života vozača. Dobna granica kada se morao obaviti liječnički pregled ranije je bila 65 godina.

– U tom se pogledu napravio korak unazad jer se teoretski sada može dogoditi da vozač s 18 godina dobije dozvolu i do 80. godine života nikada više ne ode na liječnički pregled – rekao je Damir Novak iz HAK-a.Europska unija preporučuje da se propišu češći liječnički pregledi za vozače, čak i svakih 10 godina. Europske države su to riješile različito. Primjerice, u Finskoj vozači stariji od 45 godina moraju na liječnički pregled svakih pet godina, a u Italiji nakon 50. godine života na liječnički pregled moraju svake tri godine. Njemačka, pak, nema nikakvih ograničenja jer smatra da su njihovi građani dovoljno odgovorni da ne bi vozili ako nisu za to sposobni i da će se sami javiti na pregled.

I policajcima na terenu teško je provjeriti nosi li vozač odgovarajuće pomagalo za vid, koje mu je upisano u vozačkoj dozvoli, jer je teško vidjeti nosi li netko leće ili ne.

Ocijeni:
  • Trenutno 3.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(2)
1
+ -
04.01.2012. u 13:13h Ajfel je napisao/la:
Vozačku, prometnu i potvrdu za leće molim!
Prijavi komentar
5
+ -
27.11.2011. u 15:37h japan je napisao/la:
nesreče se ne događaju zato što vozač slabo vidi već nepoštuju pravila u saobračaju sljepih vozača nema a ima onih koji mutno vide ali vide znak zabrane a on prođe mimo zabrane onda nemože se reći da nije vidio već nepoštuje zakonsku odredbu i to je to...................................
Prijavi komentar
3
+ -
22.11.2011. u 15:56h vidimškoj je napisao/la:
ali hadezeovci vide di vode državu već 20 godina..............Koja bi li njima tribala dioptrija.
Prijavi komentar
2
+ -
22.11.2011. u 15:25h IDujas je napisao/la:
Joshua
/*
*/
5. ZDRAVSTVENI PREGLEDI VOZAČA
Članak 230.
(1) Prije početka osposobljavanja kandidati za vozače dužni su se podvrgnuti zdravstvenom pregledu za vozače.
(2) Zdravstvene preglede obavljaju zdravstvene ustanove i trgovačka društva koja obavljaju djelatnost medicine rada i specijalisti medicine rada u privatnoj praksi.
(3) Zdravstvene preglede za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za upravljane vozilima kategorija F, G i M mogu obavljati i izabrani liječnici obiteljske/opće medicine.
.
Ovo je izvadak iz zakona i sve medicine rada ga primjenjuju, dakle osim evidentno problematičnih slučajeva ne šalju nikog na oftalmološki pregled.
Prijavi komentar
3
+ -
22.11.2011. u 15:18h joshua je napisao/la:
U Zavodu za prometnu medicinu preglede obavljaju specijalisti. Kao što sam rekla, moj je vid pregledao oftalmolog, već sam bila kod njega na pregledu i poznat mi je imenom i prezimenom. To što je pregled trajao 30 sekundi, to je druga stvar.
Prijavi komentar

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja